Prochy z nową płytą. "Zapis refleksji o świecie"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 10:06
- Świat jest bardzo skomplikowany i warto go słowami sprowadzać do uniwersalnych prawd - mówili muzycy grupy Prochy w rozmowie z Czwórką. 
Artyści grupy Prochy i Adam Smolarek w studiu Czwórki
Artyści grupy Prochy i Adam Smolarek w studiu CzwórkiFoto: Kuba Szczepaniak

Zespół istnieje od kilku lat, jednak jego pierwsze wydawnictwa ujrzały światło dzienne dopiero w tym roku. - Wszystko, co dobre, wykuwa się powoli. Dlatego nasze nagrania potrzebowały czasu - mówili goście Czwórki. - Liczyła się także nauka. Gdybyśmy wydali te numery dwa lata temu, brzmiałyby inaczej - zaznaczali. Premierę krążka "Prochy" zaplanowano na 16 czerwca.

Większość ścieżek została nagrana wcześniej, najwięcej czasu poświęcono produkcji albumu - za tę część pracy odpowiadał kolejny członek grupy - basista i gitarzysta Adam. - Poświęcił ogrom pracy, by to wszystko brzmiało tak, jak brzmi - mówili muzycy. Płytę wydał label Opus Elefantum. Na krążku znalazło się siedem numerów, zawierających "mocne teksty", dotyczące "obserwowania świata".

- Można to trochę tak ugryźć, że po prostu jesteśmy prochem. Sama świadomość, wiedza, że jest się małym, to jeszcze nic. Najważniejsze jest to, by w świecie potrafić znaleźć własny pierwiastek obserwacji. Teksty naznaczone są tym, co nas boli i jak patrzymy na świat. Staramy się, by tekst nie dotyczył jednej osoby, tylko by każdy mógł szukać jakiegoś znaczenia dla siebie - opowiadali muzycy. - Świat się rozsypuje, prawdopodobnie za kilkadziesiąt lat będziemy walczyć o wodę, płoną lasy, niszczy się przyroda i ludzie. Prawdopodobnie wojny to też nie tylko przeżytek przeszłości. Wszystko sprowadza się do tego, że świat jest bardzo skomplikowany i trzeba go słowami sprowadzać do uniwersalnych prawd. 

Jak zaznaczali, muzyka - być może - ma dawać siłę do zmagania się z rzeczywistością. - A być może ma wydrzeć z nas ostatni krzyk - mówił Szczepan. W swoich tekstach, m.in. w "Erotyku" artysta odnosił się m.in. do dzieł Juliana Tuwima. - Lubię twórczość Tuwima, w nim znajdowałem najwięcej emocji dla siebie, jako młodego człowieka. W tym utworze widzę dobre zobrazowanie nieco toksycznej męskości, która, jeśli sobie nie radzi, nie wyciąga ręki po pomoc. Wpada w nałogi, robi rzeczy, których potem żałuje, dopiero w ostateczności zwraca się do najbliższych - podkreślał. 

Źr. Youtube.pl/Prochy

Przed muzykami teraz koncerty. - Będziemy chcieli grać i jesteśmy na to gotowi - podkreślili goście Czwórki. 

Posłuchaj
47:22 _PR4_AAC 2023_06_11-18-04-12.mp3 Grupa Prochy o swojej debiutanckiej płycie i planach muzycznych (Niedziela Rezydentów/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: "Niedzielę Rezydentów"

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Bartosz (Shivers, Glamour): gitara, kompozycje, Szczepan (Astrid Lindgren, Revive): wokal, teksty, Grzegorz (Other Minds): perkusja - zespół Prochy

Data emisji: 11.06.2023

Godzina emisji: 18.15

kd