Poznań Design Festiwal na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 13:07
Od piątku trwa Poznań Design Festiwal pod hasłem “Urzeczeni”, który udowadnia, że design jest dla wszystkich. Wydarzenie potrwa do soboty, a w programie cały czas czekają bezpłatne prelekcje i warsztaty, pokazy filmowe oraz rejsy statkami.
Fragment wystawy U Źródła, Nowa Gazownia
Fragment wystawy U Źródła, Nowa GazowniaFoto: Jędrzej Franek/mat. pras.

Tematem tegorocznej edycji jest rzeka i woda w mieście. Dlatego główne miejsca festiwalu to położone niemal nad samą rzeką centrum kultury KontenerART oraz pawilon Nowa Gazownia, zbudowany w miejscu, gdzie kiedyś rzeka płynęła. W tym ostatnim można zobaczyć kilka wystaw prezentujących problematykę wody w mieście z różnych perspektyw. Można obejrzeć zarówno obrazy i grafiki, jak i rozwiązania technologiczne związane z tym tematem. Dla najmłodszych przygotowano interaktywną prezentację Kids Design Space.

Inspiracją dla wszystkich poznaniaków jest instalacja “Rzeka kwiatów” na Placu Wolności, która pojawiła się w pierwszej części festiwalu, gdy projektanci i architekci między innymi z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i oczywiście Polski dzielili się swoimi pomysłami na rzekę w mieście.

Kulminacja nastąpi w sobotę 20 maja, gdy odbywa się Noc Muzeów. Organizatorzy zaproponowali między innymi dwa spacery z aktywistami miejskimi: Jakubem Głazem (Modernizm poznański) i Frankiem Sterczewskim (Z perspektywy rzeki). W School of Form odbędzie się “Noc z designem”, która rozpocznie się już o godzinie 15. Na Chwaliszewie będzie można zagrać w gry planszowe, a w Nowej Gazowni opanować sztukę sitodruku i wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich po wystawach.

- Staramy się mówić o designie, jako o sposobie rozwiązywania problemów i podnoszeniu jakości życia ludzi. W tym roku jesteśmy “Urzeczeni” rzeką Wartą, w kolejnych latach będzie się zajmować żywiołem ziemi i powietrza. Już teraz zapraszamy - mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu i szefowa fundacji Made in Art, będącej głównym organizatorem.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Poznań Warta