ORF 2019 - Rocznicowe Koncerty Polskich Grup

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 09:00
Na głównej scenie Red Stage Ostróda Reggae Festival (11-14.07) ze specjalnymi koncertami z okazji 20-lecia wystąpią popularne grupy Dubska oraz Etna Kontrabande. Swój najnowszy album „3” zaprezentuje również Sidney Polak. Jednorazowy powrót zapowiedział polsko-nigeryjski zespół Raggattack, który jako pierwszy w latach 90-tych promował u nas raggamuffin i dancehall.
Dubska
DubskaFoto: mat. pras.

DUBSKA (Polska)

20 lat i dziesiąty raz w Ostródzie - tegoroczny występ na ORF będzie wyjątkowym wydarzeniem, w którym udział wezmą zaprzyjaźnieni z grupą artyści.

Istnieją nieprzerwanie od 1999 roku i wyraźnie zaznaczyli się w historii jamajskiej muzyki nad Wisłą. Nagrali 7 albumów studyjnych, w tym jeden będący kolaboracją z Gerbertem Moralesem, liderem legendarnej rosyjskiej grupy Jah Division. Ostatnią ich pozycją w katalogu jest podwójny album „Bajki i Legendy" (2018). Jak mówią, inspirują ich piękne melodie i historie, jamajskie roots reggae oraz polskie reggae i post-punk lat 80-tych. Usłyszymy zarówno starsze piosenki w nowych interpretacjach, jak i zupełnie nowe utwory będące kolaboracjami ze znanymi polskimi wokalistami. Na koncercie gościnnie pojawią się Junior Stress, Damian Syjonfam, Rafał Karwot (Tabu), Mucha (Illegal Boys, ex-Dubska), Reggaenerator (Vavamuffin), Smalec (Gaga, Zielone Żabki), Bisz oraz Gabi (Shashamane). Będzie wzruszająco!

Red Stage, 13.07.2019

ETNA KONTRABANDE (Polska)

Specjalnym koncertem 20 lat na scenie celebrować będziemy ta energetyczna załoga.

W dotychczasowym dorobku grupy znajdują się 4 albumy, a ich muzyka przeszła transformację od szybkiego ska po nowoczesne reggae. W 2016 roku trafili do finałowej piątki konkursu World Reggae Contest na ORF. Koncertują na festiwalach w Polsce i mają na swym koncie występy na międzynarodowych scenach, głównie w Czechach (m.in. Colours of Ostrava czy United Island of Prague). W tym roku otrzymali zaproszenie na prestiżowy festiwal One Love w Wielkiej Brytanii.

Jak twierdzą, ich muzyka to coś więcej niż granie. To misja, to sposób na życie, to całkowite oddanie się treści i baczne obserwowanie rzeczywistości. Sprzeciwiają się bezmózgowej cyfryzacji, gonitwie za pieniędzmi, uważają, że należy pogłębiać relacje „face to face", kładąc nacisk na indywidualizm jednostki, wewnętrzny rozwój i bycie w zgodzie ze sobą.  W grudniu 2018 wydali singiel „Kingston". W tym roku wydają piąty album "Miejskie historie". Na specjalnym rocznicowym koncercie towarzyszyć im będą zaproszeni goście.

Red Stage, 12.07.2019

SIDNEY POLAK (Polska)

Wydany jesienią trzeci solowy album Sidney’a to powrót do korzeni znanych z jego debiutu. Przynosi nowe hity z pogranicza reggae, hiphop i folk, a atutem autora są ciekawe obserwacje i wspomnienia.

Sidney Polak (Jarosław Polak) to warszawski muzyk, kompozytor, autor tekstów, od 1990 roku perkusista w zespole T.Love, z którym nagrał około 15 albumów i zagrał około 3 tysiące koncertów. Ma też na swoim koncie dwie płyty solowe z autorskimi kompozycjami i tekstami. Pierwsza z nich, „Sidney Polak” (2004), przyniosła takie przeboje jak „Otwieram wino”, „Chorwat” czy „Chomiczówka” oraz trzy Fryderyki w kategoriach: autor, kompozytor oraz album roku - muzyka alternatywna. Wśród gości znaleźli się tam m.in. Reggaenerator, Pablopavo czy Pezet. Wydany w roku 2009 album „Cyfrowy styl życia” zapamiętano dzięki hitom „Skuter”, „Deszcz”, „Natalia” czy nagranym z Eastwest Rockers „Blask”. Sidney jest także producentem muzycznym. Oprócz swoich płyt solowych wyprodukował album "Radio Pezet" (2012) z jego kompozycją „Co mam powiedzieć”. Współpracował też z Juniorem Stressem, Vavamuffin, Trzeci Wymiar czy Dreadsquad. Rok 2018 to zawieszenie działalności koncertowej zespołu T.Love i powrót Sidney'a do solowej aktywności.

Owocem jest wydany w październiku nowy album „3”, który przynosi przebojowe numery w stylu „Więcej od złota”, „Korek” czy „Ogień i stal” na riddimie K-Jah Sound.

Red Stage, 12.07.2019

RAGGATTACK (Polska / Nigeria)

Na jeden sensacyjny koncert powracają pionierzy dancehall i raggamuffin w Polsce!

Raggattack działał w latach 1999-2002. Formacja była autorskim projektem wokalisty z Nigerii Henry Mmereole i producenta muzycznego Janusza „Yasmana” Kusza. Ich wspólne działania rozpoczęły się w 1993, kiedy zaczęli występować jako Forward Sound System. Raggattack miał na celu wypełnienie luki, jaka istniała w tym czasie w Polsce. Grupa proponowała raggamuffin oraz dancehall, nurty reggae popularne na świecie, a nie istniejące jeszcze wtedy w Polsce. W ich muzyce słychać było także inspiracje soul, rhytm’n’blues, dub, jungle, a nawet hip-hop. Teksty grupy mówiły o kulturze, rasizmie i o problemach współczesnego świata, ale również o dziewczynach, miłości i wakacjach. Debiutowali w Warszawie na Dniach Ziemi na Polach Mokotowskich. Podczas festiwalu Soundman Music w Węgorzewie zespół zajął 1 miejsce, a po występie zespołu na Przystanku Woodstock w Żarach grupa została określona przez Jerzego Owsiaka jako największe odkrycie festiwalu. W 2000 zespół zmienił formułę grania i zaczął występować na scenie z automatem perkusyjnym i syntetycznym basem. W 2001 roku do formacji dołączyła Olissa Rae z Kenii, łącząca etniczny, afrykański śpiew i styl raggamuffin.

Ich jedyny album „Boom Boom” ukazał się rok później. Nakręcony został też teledysk do utworu „Mała Jasmin”. Ich muzykę można usłyszeć również na składankach „...Reggae’owych świąt”, „Dub out of Poland Vol. 2”, „Reggae z szuflady” czy „Reggae Xmass”.

Z racji swojego „kolorowego” składu zespół często uczestniczył w imprezach promujących idee tolerancji i przeciwstawiania się rasizmowi i ksenofobii. Były to m.in. Dzień Uchodźcy w Warszawie, Dzień Tolerancji w Łodzi, konferencja „Tolerancja w Zjednoczonej Europie” w Chełmie.

Wiosną 2002 Raggattack wystąpił jako sound system (Yasman i Henry) podczas jednego z pierwszych sound clashów w Poznaniu. W lecie tego roku Yasman zdecydował się opuścić Raggattack, a sam zespół przestał istnieć.

Red Stage, 12.07.2019

Ostróda Reggae Festival

19 edycja, 11-14 lipca 2019, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści:

THE CONGOS FEAT. PURA VIDA (JAM/B), AGENT SASCO (JAM), GENTLEMAN’S DUB CLUB (UK), SAMORY I (JAM), JAHNERATION (F), OKU ONUORA (JAM), L’ENTOURLOOP FT. TROY BERKLEY & N’ZENG (F), KING JAMMY (JAM), TABU (PL), GANG BAWARII (PL), ALPHA STEPPA & NAI-JAH (UK/NG), RADIKAL GURU & BAPTISTE (PL/F), PANDADREAD (PL) I MACK (PL), RAGGATTACK (PL/NG), SIDNEY POLAK(PL), ETNA KONTRABANDE (PL), DUBSKA(PL)

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Ostróda Reggae Festival