Animocje 9.5

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:30
Jest to dla nas wszystkich szczególny rok. Dlatego też, ze względu na warunki, z którymi wszyscy musimy się mierzyć, dlatego przed wami zupełnie wyjątkowa edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje -  Animocje 9,5.
Animocje 9,5
Animocje 9,5Foto: mat. pras.

Planowana, jubileuszowa 10 edycja festiwalu została przeniesiona na rok 2021. 

Myślą przewodnią tegorocznej edycji nadal jest kino zaangażowane, a hasłem: Twoja obecność się liczy.

Od 28 do 31 października dla fanów animacji przygotowaliśmy specjalne hybrydowe pokazy filmowe. Co to znaczy? Ci którzy będą chcieli, mogą przyjść do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy do Kina Orzeł na pokazy filmowe,  a dla tych którzy mimo wszystko chcą zostać w domu, część pokazów będzie dostępna on – line.

Oczywiście nie zabraknie bloków poświęconych naszym najmłodszym odbiorcom. 25 października, szykujemy osobne pokazy  konkursowe przygotowane specjalnie dla dzieci w kategoriach 3+, 7+ oraz 10+.  To tutaj właśnie nasi najmłodsi zdecydują, który z filmów zasługuje na wyróżnienie. Głosować będzie można zarówno na miejscu, jak i on – line.

Oś programu festiwalu stanowią pokazy konkursowe. Co roku w konkursie o Grand Prix Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany walczy kilkaset animowanych filmów krótkometrażowych z kilkudziesięciu krajów świata. Twórcy animacji rywalizują w konkursie międzynarodowym oraz wspomnianym już wyżej konkursie filmów dla dzieci.  

W tym roku zwycięzców, Konkursu Międzynarodowego wyłoni Jury pracujące on – line w składzie: Agnieszka Jarząb (animatorka, autorka nagradzanych animacji m.in. 25/25 i 2Leaves&Letters, na co dzień zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, scenografią), Jerzy Armata (krytyk filmowy i muzyczny, autor książek, retrospektyw, kurator pokazów tematycznych, wykładowca. Juror wielu festiwali filmowych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich), Daria Kopeć (reżyserka teatralna i filmowa, niezależna artystka współpracująca z różnymi instytucjami kultury, łącząca w pracy zawodowej pasję do filmu i teatru), Jakub Ziołek (bydgoski muzyk, laureat nagrody Paszporty Polityki w 2016,  współtwórca kolektywu artystycznego Milieu L’Acephale, założyciel takich grup jak Stara Rzeka, Alameda, Innercity Ensemble, T’ien Lai, czy Clinamen) oraz Karolina Specht (bydgoszczanka, animatorka, reżyserka i graphic designerka, laureatka wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych.)

Nowością w tym roku jest Junior Jury którego skład stanowią osoby wyłonione spośród bydgoskich licealistów. Przyznają one swoją nagrodę w Konkursie Międzynarodowym.

Niewątpliwie jednym z największych wydarzeń tegorocznych Animocji będą 4! pokazy filmów pełnometrażowych w tym aż 3 premier z różnych zakątków świata poruszające tematykę ekologii, konsumpcjonizmu, nietolerancji, nierówności społecznych  oraz ekonomicznych oraz miłości.  

mat. pras.