Płyta tygodnia. Tricky - "Fall to pieces"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 01:00
Po tragicznych osobistych doświadczeniach, Tricky powraca z przejmującym albumem "Fall To Pieces", który nagrał z polską wokalistką Martą Złakowską.
Tricky
TrickyFoto: mat.pras.

Marta, pochodząca z Krakowa, przez ostatnie lata towarzyszyła Tricky’emu podczas koncertów na całym świecie. Na krążku gościnnie słyszymy też duńską gwiazdę Oh Land. "Czuję, że wróciłem" – mówi głosem pełnym dumy. "Mam poczucie, że jestem jednym z najlepszych muzyków, jakich wydała Anglia i czas znów skupić się na tworzeniu, w 100 procentach, tak jak na początku mojej kariery" – przekonuje Tricky, zapowiadając swój czternasty album "Fall To Pieces".

Trickyofficial/Tricky - I'm In The Doorway feat. Oh Land


Muzyk z Bristolu jest na scenie od ponad 30 lat i nadal potrafi zaskakiwać: niedawno opublikował głośną autobiografię "Hell Is Round The Corner" i wypuścił EP "20,20". Ostatni rok był jednak dla niego szczególnie trudny, artysta musiał zmierzyć się z osobistą tragedią - śmiercią córki Mazy. Jeden z pierwszych utworów, które powstały w czasie żałoby był "Hate This Pain", oparty na zapętlonym motywie pianina, na którym Tricky wyszeptuje swoją mękę. Jeśli Tom Waits zaktualizował bluesa jako upiorne, grzechotliwe brzmienie a lat 80., Tricky zrobił coś podobnego współcześnie. Inspiracją dla nowej muzyki było także pisanie autobiografii i powrót pamięcią do burzliwego dzieciństwa w dzielnicy Knowle West w Bristolu.


Marta Złakowska (fot. Joanna Basicz) Marta Złakowska (fot. Joanna Basicz)

Podobnie jak książka, krążek "Fall To Pieces" to zapis intensywnych emocji, jednak Tricky przestrzega przed jego jednoznacznym odczytaniem. "From the depths of my despair, I can’t wait to meet you there" – słowa, które słyszymy w "Chills Me To The Bone", to przecież wyraz trudnej nadziei. "Fall To Pieces" to krążek różnorodny: mrok i rozpacz w "Hate This Pain" czy surowość "Close Now" równoważone są tu choćby przez niemal popowy, taneczny "Fall Please" lub liryczny "I’m In The Doorway". Płyta powstawała w berlińskim mieszkaniu Tricky’ego w drugiej połowie 2019 roku. Ważną rolę w tym procesie odegrała nasza rodaczka Marta Złakowska, której głos słyszymy w dziewięciu utworach na krążku. Swego czasu Tricky uważał, że wokalistki, które pomagają mu zrealizować jego pomysły, transmitują energię, którą zza grobu przesyła mu jego matka. Z Krakowa do Berlina nie jest daleko, więc Tricky i Złakowska mogli często wspólnie pracować nad nowymi piosenkami. Tricky odkrył talent Marty podczas tournée po Polsce. Z perspektywy czasu wydaje się to szczęśliwym zbiegiem okoliczności, podobnie jak niegdyś spotkanie z Martiną Topley-Bird, którą Tricky usłyszał, gdy śpiewała na ulicy przed swym domem. "Wiem, gdy ktoś ma w sobie pokorę i naturalność. Marta nie dba o sławę, po prostu chce śpiewać (…) Podoba mi się, że nigdy nie chowa swoich emocji przed tłumem. Podróżowała ze mną przez niemal dwa lata (…) Okazało się, że wspaniale radzi sobie też w studio. Miałem szczęście" – wyznaje Tricky.

Trickyofficial/Tricky - Thinking Of feat. Marta

mat.pras./pj


Zobacz więcej na temat: Czwórka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak