Płyta tygodnia: Jakub Skorupa "Zeszyt pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 23:00
Jakub Skorupa, rocznik ’86, to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów. Niedawno ukazał się jego debiutancki krążek zatytułowany "Zeszyt pierwszy". 
Jakub Skorupa
Jakub SkorupaFoto: Filip Skrońc

Muzykę Jakuba Skorupy można określić jako melancholijny mix rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem. Od kilku lat mieszka i tworzy w Gliwicach, a klimat śląskich krajobrazów pobrzmiewa echem w jego twórczości.

I choć muzyka w jego żyłach płynie od dawna, bo teksty piosenek pisze odkąd sięga pamięcią, a jako nastolatek grał na gitarze w knurowskim zespole Starvin’ Marvin, to zanim na stałe związał się z muzyką próbował swoich sił w wielu dziedzinach. M.in. nalewał piwo na biesiadach górniczych i handlował samochodami, a nawet napisał sztukę teatralną "Życie męczy". Kilka lat temu wyjechał do Londynu, gdzie w dużej korporacji zajmował się tworzeniem animacji dla znanych międzynarodowych marek.

Tęsknota za muzyką spowodowały, że wypowiedzenie z korpo napisał wierszem i wrócił do Polski, żeby tworzyć muzykę. Jak mówi, obserwuje rzeczywistość i opowiada o tym, co widzi i czuje za pomocą prostych piosenek.

Debiutancka płyta Jakuba Skorupy to album soundtrack. Bo gdyby charakterystykę danego pokolenia można było zamknąć w formie kilku piosenek na jednej płycie CD, to Jakub Skorupa nie miałby sobie w tym temacie równych. Każdy jego dotychczasowy singiel to trafne podsumowanie rzeczywistości, którą Kuba wnikliwie obserwuje i opisuje za pomocą prostych piosenek. "Zeszyt pierwszy" jest pierwszym rozdziałem życiowych "rozkmin" Jakuba Skorupy.

Na albumie znalazło się 13 utworów, w tym m.in. "Pociągi towarowe", dzięki którym Jakub Skorupa został okrzyknięty nadzieją roku 2021, kiedy to zajął 3 miejsce na podium plebiscytu Sanki. Poza tym album zawiera również takie single jak "Głuchy telefon", "Barbórka", "Wakacje i deszcz" czy "Joga" w której to gościnnie pojawia się Patrick The Pan. Płyta została wyprodukowana przez Kubę Dąbrowskiego.

Źr. Youtube/Jakub Skorupa - Koledzy (Official Video)


Ostatnim utworem promującym to wydawnictwo są "Koledzy", a autorem teledysku jest Jakub Skorupa. 


Tracklista:


01. Intro
02. Głuchy telefon
03. Wypowiedzenie z korpo
04. Pociągi towarowe
05. Koledzy
06. Joga feat. Patrick the Pan
07. Wakacje i deszcz
08. Pamiętnik z okresu dojrzewania
09. Coś
10. Sto lat
11. Sierpień
12. Barbórka
13. Outro / 33 lata

***

mat.pras./aw