Płyta tygodnia: Klawo "Klawo"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 23:30
Debiutancki album zespołu Klawo to rozbujany groove, bogata paleta analogowych brzmień klawiszy i melodyjne dęciaki. 
Zespół Klawo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date.
Zespół Klawo wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date. Foto: Paweł Zanio/mat. prasowe

Członkowie Klawo to muzycy o bardzo zróżnicowanym backgroundzie. Pochodzą z różnych stron Polski, a poznali się studiując razem na gdańskiej Akademii Muzycznej. Choć w ich głównie instrumentalnych kompozycjach jest dużo przestrzeni na improwizację i jazzową uważność, album wyraźnie wykracza poza schematy, czerpiąc inspiracje z wielości muzycznych nurtów (m.in. zblendowane wpływy funku, psychodelii, hip hopu, jazzu czy afrobeatu). Na płycie znajdziemy rytmikę przywołującą na myśl najlepsze produkcje J Dilla albo hity The Meters wraz z rozbudowanymi partiami syntezatorowymi. Można uznać to za ukłon choćby w stronę twórczości Herbiego Hancocka z lat 70.

Materiał z debiutanckiej płyty Klawo będzie można usłyszeć m.in. na Up To Date Festival w Białymstoku. Zespół wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>>

Debiut Klawo to funkowy ogień zmieszany z niemal skandynawskim liryzmem (przypomnijmy, że zespół tworzy w Gdańsku) i niekiedy absurdalne poczucie humoru.

Jak mówią członkowie składu ich płyta to próba stworzenia aktualnej i interesującej muzycznej narracji z dobrze znanych składników.

Nie bez znaczenia jest fakt, że utwory skomponowane przez czworo z siedmiorga członków Klawo zostały kolektywnie zaaranżowane przez zespół w ogniu prób, improwizacji, dyskusji i eksperymentów. Dzięki temu, przy całej różnorodności muzyki zawartej na debiutanckim albumie "Klawo", słuchacz ma poczucie obcowania z dziełem spójnym i zarazem organicznym.

Źr. Youtube/Klawo - Wdzięczność (Coastline Northern Cuts 2021)

Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej EP “Flądra” na potrzeby koncertu organizowanego przez label Coastline Northern Cuts - bez użycia samplera, ale za to z całym “live bandem”. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała utworom zupełnie nowego groove'u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał.

 

Zespół zadebiutował w maju 2021 bardzo dobrze przyjętym singlem pt. “Wdzięczność”.


Klawo tworzą:

Konstanty Kostka - keys, synths

Malina Midera - keys, synths

Tomasz Rafalski - drums

Alicja Sobstyl - flute

Artur Szalsza - electric guitar

Karol Tchórz - trumpet

&

Mr Krime - scratches, turntables, synth (Tom Kha)


Członkowie zespołu, aktywni na trójmiejskiej scenie improwizowanej, współtworzą również składy m.in. takie jak: Artificialice, aleph א, The Fruitcakes czy Midera & Kowalik Quartet.

mat.pras/aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka