Płyta tygodnia: "Respect For Tape"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 22:00
Respect For Tape stworzono z czystej zajawki i kolekcjonerskiej pasji, w których nieustannie tli się młodzieńczy zapał. Teraz pod tą nazwą ukazała się płyta, której patronuje Czwórka. 
Respect For Tape - wydawnictwo pod patronatem Czwórki.
"Respect For Tape" - wydawnictwo pod patronatem Czwórki.Foto: Karol Stańczak/mat. promocyjne

Gusta młodych słuchaczy żyjących w czasach konsoli Pegasus i gumy Turbo kształtowały się inaczej niż obecnie. Kanały telewizyjne, takie jak MTV czy VIVA, stacje radiowe, lokalne sklepy muzyczne, weekendowe giełdy – wszystko to było ówczesnym YouTubem, Spotify’em czy Soundcloudem. Nierzadko też kolega z nagrywarką CD i dostępem do internetu stanowił przepustkę do muzycznego świata. Niedostępność potęgowała apetyt. O muzykę było trudniej, ale czy to oznacza, że było gorzej? - Pamiętacie takie oldskulowe trio Originoo Gunn Clappaz? Tak? To puśćcie sobie drugi utwór z ich debiutanckiego albumu. Już rozumiecie? To wszystko było tylko ciszą przed burzą! Respect For Tapewłąśnie pojawi się w Twoim odtwarzaczu - mówi Jakub "Grędziu" Gręda, człowiek, który projektowi "Respect for Tape" poświęcił ogromną ilość czasu i pracy.

Jakub "Grędziu" Gręda Jakub "Grędziu" Gręda

Główną ideą niniejszej inicjatywy jest powrót do lat 90., kiedy to miłośnicy rapu ubrani w baggy przemierzali pewnym krokiem osiedle, słuchając boombapowych brzmień zza oceanu i pierwszych nagrywek lokalnych emcees płynących z bateriożernych walkmanów. Wśród utworów, które trafiły na krążek znalazły się opublikowane do tej pory single: "...na kasetach", "Na magnetofonowej taśmie", "Walkman""Tejpy", tytułowy "Respect for Tape" oraz  "Oddawaj tejpa". Swój udział w projekcie mają tacy zawodnicy jak m.in. Ero, Pih, Numer Raz, L.U.C. czy Proceente. - Koncepcja była taka, żeby zaprosić wszystkich artystów, którzy wydali swoje albumy czy mixtape’y na kasetach. Później ten zamysł się delikatnie rozmył, ale z ponad 75 artystów, którzy wzięli udział w nagrywkach, tylk kilkunastu nie wydało czegość na taśmie - dodaje pomysłodawca i kolekcjoner kaset magnetofonowych. 

Zobacz także: "Respect For Tape". Premiera płyty w hołdzie kasecie >>>

Kaseta "Respect for Tape" Kaseta "Respect for Tape"

Grędziu przygotował naprawdę zacny zestaw dla miłośników klasycznych "tejpów": limitowaną kasetę magnetofonową, dwupłytowe wydanie CD w Super Jewel Boxie, edycję winylową (3LP w czarnym kolorze), niespodziankę w postaci kolekcjonerskiego boxu i oczywiście oficjalny merch Respect For Tape. W dniu premiery albumu ukazał się klipu do turntablistycznego numeru, który stworzyli DJ Ace & Emapea pt."Tape Addix”.

DJ Ace - Tape Addix (prod. Emapea & cuty: DJ Ace) | Respect For Tape

mat. prasowe/kul