Płyta tygodnia. Pablopavo i Ludziki. "Mozaika"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 06:00
Stary budynek, wokół niego śmieci i budowlany nieład, a w tle nowoczesny apartamentowiec - tak wygląda okładka "Mozaiki", najnowszej płyty Pablopavo i Ludzików. To już szósty album zespołu Pablopavo i Ludziki.
Palopavo
PalopavoFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Tak opowiada o płycie artysta: nowa płyta będzie się nazywać Mozaika. Pod okiem i uchem DjZero nagraliśmy na nią 11 utworów rożnej długości. Napisałem dziewięć tekstów, jeden napisał Earl Jacob, a jeden wzięliśmy z książki Marcina Sendeckiego. Muzycznie, jak to zwykle u nas, jest inaczej niż dotąd. Jedni mówią, że bliżej Molesty, drudzy, że raczej Anawa, czyli najpewniej jest to jakieś pobocze muzyczne, gdzie walają się niedoszłe przeboje i przerdzewiałe refreny. Ostatnie trzy lata jakie minęły od wydania Marginala nie były dla nikogo łatwe. Ani dla grajków ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile. Rusza zaraz przedsprzedaż, a my w końcu marca ruszamy w trasę by grać dla Was te nowe numery. I trochę starszych też. Zamawiajcie, przychodźcie na koncerty, dbajcie o siebie."

Artysta pojawił się w Czwórce, by opowiedzieć więcej o tym krążku- To najbardziej różnorodny krążek w naszej historii. Piosenki są jak kafelki, które tworzą muzyczną mozaikę - mówił wówczas w rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim Paweł Sołtys. 

Źr. Pablopavo - temat. Pablopavo Ludziki "Widmo"

Pablopavo przyznał też, że "Mozaika" jest płytą domową, a nie uliczną i że znalazły się na niej "piosenki do środka". - Najprościej byłoby powiedzieć, że to przez pandemię, ale część tekstów napisałem jeszcze przed nią - wspomina artysta. - Być może potrzebowałem takiego zwrotu do mojego wnętrza, a nie na zewnątrz miejskich historii. Zmianę można także zauważyć w formie piosenek - jest mniej storytellingu, a więcej poezji. - Storytellingowe są właściwie tylko "Obrączki", gdzie narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Ale ja tego nie planowałem i dopiero przy miksach zorientowałem się, że tak wyszło - wspominał.

Tracklista:

1 Prowadzimy czynności

2 Pszczoły i wróble

3 Odtąd

4 Nie ma tematu

5 I tylko

6 Liczone kroki

7 Chodźmy w noc

8 Jesień

9 Obrączki

10 Widmo

11 Daj mi jeden tu oddech

***

mat. pras./kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Pablopavo