Płyta tygodnia: PRO8L3M "PROXL3M"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 22:00
Na dziesiątą rocznicę działalności PRO8L3M zaprezentował album "PROXL3M". Premiera płyty odbyła się 1 grudnia 2023 roku.
PRO8L3M
PRO8L3MFoto: Gosia Turczyńska/Mediocre/mat. prasowe

To koncept album o przewrotnym charakterze, na którym duet pozwala sobie na zabawę dotychczasową konwencją, zarówno lirycznie, jak i muzycznie. Ze względu na rocznicowy charakter, na płycie znalazły się  odniesienia do innych produkcji zespołu.

Dziesięć lat to w hip hopie cała wieczność, podczas której powstawały i upadały całe rapowe imperia. Od czasu debiutu w 2013 roku, PRO8L3M konsekwentnie jednak utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Duet unika podążania za trendami w gatunku, budując własne brzmienie pełne odniesień do kultury lat 80. i 90., od polskiego popu po muzykę klubową. Zachwyca też wyjątkowym storytellingiem.

Płyty i mixtape’y zespołu od samego początku wyróżniały się swoim konceptualnym charakterem, dekonstruując wizję współczesnej Polski zrodzonej w burzliwym okresie transformacji i opisując dynamiczną wizję nocnego życia wielkiego miasta. Każda z nich to opowieść trzymająca w napięciu niczym sensacyjne kino, ale też prawdziwych, wstrząsających emocji, które pojawiają się, gdy opada kamienna maska.

Pierwszym singlem zapowiadającym najnowsze wydawnictwo był numer "Nicea" z teledyskiem od Team Papaya New Directors, w którym gościnnie wystąpił Andrzej Chyra.

Album "PROXL3M" ukazał się 1 grudnia 2023 roku. Premierze towarzyszyła poświęcona grupie wystawa w warszawskim melt museum "PROXL3M EXPERI3NCE". Jedną z sal, urządzoną w dawnym sejfie, ozdobi ł FUZI - artysta i tatuator, znany fanom przede wszystkim z ikonicznych okładek do płyt "Art Brut" i "Art Brut 2". Z kolei w innej z sal można było poczuć zapach, który został zaprojektowany wspólnie z zespołem przez niezależne francuskie studio perfumiarskie Flair.  

W tym roku duet PRO8L3M wystąpi m.in. na SnowFest Festival 2024. Impreza pod patronatem Czwórki odbędzie się w dniach 1-2 marca w Szczyrku

mat. promocyjne/Czwórka

Zobacz więcej na temat: Czwórka