Dlaczego morza i oceany są słone?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:03
Za taki stan rzeczy odpowiada cykl geochemiczny, który trwa wiele setek, a nawet tysięcy lat.
Audio
  • Dlaczego morza i oceny są słone? - materiał Katarzyny Węsierskiej

- Skały tworzące się w wyniku wylewania się magmy zawierają dużo minerałów oraz innych substancji. Przeważają sód i chlor, czyli innymi słowy chlorek sodu, znany nam jako sól kuchenna - mówi Maciej Lenartowicz, adiunkt Zakładu Hydrologii na Wydziałe Geografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Średnie zasolenie wód wynosi więc 35 promili, jednak nie każdy zbiornik zasolony jest w takim samym stopniu. – Zróżnicowanie to wynika z uwarunkowań klimatycznych – tłumaczy Lenartowicz. – Największe zasolenie występuje w strefie zwrotnikowej, czyli tam, gdzie opady są mniejsze, a jednocześnie sumy parowania są wysokie. Tam stopień zasolenia przekraczać może nawet 40 promili.

Istnieją także tzw. zbiorniki izolowane. Nawet w takich przypadkach zasolenie utrzymuje się jednak na równych poziomach. - Przykładem jest Morze Martwe, którego zasolenie jest akurat wyjątkowo duże ze względu na niewielką dostawę słodkich wód rzecznych, a parowanie, przy niewielkich opadach, jest bardzo wysokie - tłumaczy Lenartowicz.

Więcej, m. in. na temat zasolenia Bałtyku, dowiesz się, słuchając całego materiału Katarzyny Węsierskiej z cyklu "Spytaj redaktora", z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Bałtyk

Czytaj także

Chemiczne aspekty miłości: fenyloetyloamina jak amfetamina

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:55
Wszyscy to znamy: na widok ukochanej osoby coś zaciska się gdzieś w głębi żołądka. Czym są owe „motylki w brzuchu”? To fenyloetyloamina, której działanie podobne jest do działania amfetaminy. Bardzo łatwo się od niej uzależnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się umieszcza modele statków w butelkach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 10:00
Czynność ta zwykłym śmiertelnikom może wydawać się tak skomplikowana, że niemal niemożliwa. A jednak dla niektórych to chleb powszedni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego po imprezach zarost szybciej rośnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 14:51
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest proste. Nie ma bowiem badań, które potwierdzałyby tą teorię, bądź zadawały jej kłam. Z jednej strony to kwestia "pobalangowej burzy hormonów", z drugiej - odwodnienia organizmu.
rozwiń zwiń