Polskie Radio
Section05
Bałtyk

Fetor nad Bałtykiem. Skąd się bierze? Są pierwsze teorie

Od kilkunastu dni mieszkańcy przybrzeżnych terenów nadbałtyckich krajów uskarżają się na uciążliwy zapach, wyczuwalny w ich miejscowościach. Trwa poszukiwanie źródła nieprzyjemnego fetoru. Jedne kraje nadbałtyckie oskarżają drugie, tamte zarzuty odpierają, podzielone są także opinie ekspertów, choć polscy oceanolodzy wpadli na pewien trop.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Morze Bałtyckie Bałtyk Rosja Finlandia

W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024

Ma zieloną barwę, słony smak i chłodną wodę – Bałtyk to najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest akwenem podatnym na antropopresję, czyli działanie człowieka. W Światowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego w Trójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego troska o stan mórz i oceanów jest tak ważna? Co czerpiemy z Bałtyku? Jakie zasoby nam daje?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia Piotr Firan plaża Joanna Marczak Polska Akademia Nauk

Rosja reaguje na rozszerzenie NATO. Bombowce i kalibry w rejonie Bałtyku

Wywiad litewski ocenia, że w tle wojny w Ukrainie, Rosja przygotowuje się do konfrontacji z NATO w dłuższej perspektywie. Dla Moskwy kluczowy ma być w tym kontekście region Morza Bałtyckiego. W związku z tym, Rosjanie poczynili już konkretne działania, przemieszczając część sił w newralgiczne rejony. Rosja systematycznie zwiększa obecność na Bałtyku od 2023 roku, czyli od momentu, gdy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiła Finlandia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NATO Bałtyk siły zbrojne

Eksperci: kryzys w Europie Zachodniej oznacza mniej zamówień z Polski

 Liczyliśmy na odbicie w gospodarce już w styczniu, ale okazuje się, trzeba będzie jeszcze na to poczekać. Pojawiają się też punktowe problemy z zatrudnieniem bo są branże, w których jest ono niższe nawet o 10 proc. Płacimy koszty wojny na Ukrainie a europejski plan odbudowy nie daje wiele efektów  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Adam Ruciński ze spółki BTFG i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI energetyka elektrownie wiatrowe Dania Bałtyk transformacja energetyczna

PR24 Ochrona ssaków i ptaków morskich. Andrzej Ginalski o zasobach przyrodniczych Bałtyku

- Morze Bałtyckie jest morzem specyficznym, płytkim, silnie odgrodzonym od wszechoceanu, jedyne połączenie z Oceanem Atlantyckim prowadzi przez wąskie Cieśniny Duńskie, co oznacza, że jest jeszcze bardziej podatne na zmiany temperatury niż inne zbiorniki morskie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Ginalski (WWF Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo Bałtyk WWF