XVIII Konkurs Chopinowski w Czwórce i Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 22:00
Trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Na antenie Czwórki można śledzić najnowsze informacje o Konkursie, poznać sylwetki uczestników i dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym święcie muzyki klasycznej. Polskie Radio, patron medialny wydarzenia, zaprasza na relacje, wywiady, transmisje oraz serwis specjalny. 
XVIII Konkurs Chopinowski
XVIII Konkurs ChopinowskiFoto: mat. promocyjne

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w październiku gości też w Czwórce. Na naszej antenie opowiadamy o Konkursie i jego kulisach. Przybliżamy sylwetki startujących w nim artystów i jurorów. Szukamy też inspiracji twórczością Fryderyka Chopina wśród współczesnych twórców oraz przybliżymy tajniki niezwykłego instrumentu, jakim jest fortepian. 

"Artystycznym Wybiegu" (3 i 10.10.) oraz w "Czacie Czwórki" (4.10.) opowiedzieliśmy o tym, czym zajmują się młodzi artyści, którzy będą reprezentować Polskę w XVIII​ Konkursie ​Chopinowskim, kiedy nie grają na fortepianie i czy zdarza im się słuchać metalu albo hip-hopu. Sprawdziliśmy czy wśród nich są tacy, którzy grali, zanim nauczyli się czytać. Czy wyobrażają sobie swoje życie bez fortepianu?


Od 4.10. w poniedziałki i w czwartki"Stacji Kultura" ok. godz. 10.35 śledzimy to, co aktualnie dzieje się w Filharmonii Narodowej. Sprawdzamy czy muzyka Chopina była miłością "od pierwszego usłyszenia" młodych pianistów. Zaglądamy za kulisy Konkursu, szukamy konkursowych rekordów, dowiemy się, który kraj wiedzie prym w graniu utworów Chopina i czy wygrana w tym Konkursie zawsze idzie w parze z wielką karierą.

Natomiast w środy Damian Sikorski będzie szukał inspiracji muzyką Fryderyka Chopina wśród artystów, których można usłyszeć w Czwórce.

"Strefie prywatnej" 06.10. rozmawialiśmy o tym, dlaczego jedni zostają mistrzami, a inni nie? Jak diagnozuje się zdolności muzyczne w kontekście psychologicznym? Jakie znaczenie w powodzeniu lub jego braku mają: temperament, osobowość, umiejętność radzenia sobie ze stresem i otoczenie? Gościem w audycji będzie dr Anna Antonina Nogaj, psycholog i skrzypaczka, która konsultowała mi.in. Rafała Blechacza.

"Stacji Nauka" w piątkowym cyklu "Zrozumieć dźwięk" (08.10.) sprawdzimy, w jaki sposób stroi się fortepian. Jak zmienia się wysokość wydawanych przez niego dźwięków? Czy instrument ten szybciej rozstraja się, kiedy jest ciepło, czy wtedy kiedy jest zimno? Czy mają na to wpływ pory roku? Jak działa kamerton i czy zawsze generuje taki sam dźwięk? Tydzień później (15.10.) sprawdzimy, czym się różni pianino od fortepianu.

W audycji "TOP" w cyklu "Stare jak nowe" 11.10. przyjrzymy się cyfrowym pianinom. Czy są lepsze czy gorsze od akustycznych, które są bardziej "na topie"? Jakie mają funkcje? Czy "gołym uchem" da się odróżnić dźwięki pianina tradycyjnego od elektronicznego?

W dniach 21-23 października w Serwisach Kulturalnych znajdą się zapowiedzi koncertów laureatów, a 17 października informacje o uroczystościach związanych z obchodami 172. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Poświęcone Konkursowi Chopinowskiemu pasma, oprócz Programu 2 Polskiego, współorganizatora wydarzenia, zaplanowały również: Polskie Radio Chopin oraz Jedynka i Trójka, a wszystkie audycje znaleźć będzie można w specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl

Jedynka przygotowała codzienne serwisy konkursowe - w "Muzycznej Jedynce" i w "Ekspresie Jedynki" - oraz cykl audycji Adama Rozlacha "Konkurs Chopinowski". 

. 

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty, począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów. Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami z jurorami, uczestnikami Konkursu i ekspertami - nadawanymi również ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Stacja emituje również archiwalne materiały z poprzednich Konkursów. 

logo 

Trójka uruchomiła Studio Specjalne Konkursu Chopinowskiego (godz. 11.45), w którym pojawiają się m.in.: komentarze, opinie i omówienia oraz zapowiedzi transmisji na antenie Dwójki.

. .

Szeroko Konkurs relacjonuje Polskie Radio Chopin - patron medialny wydarzenia. Cyfrowa stacja zaplanowała 10 studiów komentatorskich, w których znajdą się podsumowania każdego z etapów przesłuchań. 1 października, w przeddzień koncertu inauguracyjnego Konkursu Chopinowskiego i w Międzynarodowym Dniu Muzyki, na stronie oraz Facebooku anteny udostępniono Koncert Laureatów "I Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin dla Dzieci i Młodzieży" ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana

prd.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - audycje muzyczne dla dzieci w PR Dzieciom

Transmisje wideo z konkursu inauguracyjnego i konkursów laureatów, a także transmisje wideo ze wszystkich przesłuchań konkursowych znajdziemy już po emisji, w specjalnym serwisie konkurschopinowski.polskieradio.pl. Publikowane będą tu audycje poświęcone Konkursowi (ze wszystkich anten Polskiego Radia), nie zabraknie również wspomnień Jerzego Waldorffa. Z kolei w cyfrowym kanale "Konkursy Chopinowskie" znajdą się m.in. wykonania laureatów z lat 1975-2015 oraz wybrane materiały z konkursów z lat 1960-1970. 

Podczas I Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - Polskie Radio wręczy swoją nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu w 1927 roku.  

Sponsor Sponsor

mat. pras./rk /aw