Arek Kłusowski o "Lumpeksie": to najbardziej "brudny" utwór na płycie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 14:59
- Ta piosenka od początku wydawała mi się dość brudna, niepokorna, nawiązująca do klimatu berlińskiego, trochę hipsterskiego vipe'u - opowiadał w rozmowie z Czwórką Arek Kłusowski o singlu "Lumpeks", promującym album o tym samym tytule. 
Arek Kłusowski Lumpeks
Arek Kłusowski "Lumpeks"Foto: mat.promoc

Dwa lata temu, nakładem wytwórni Fonobo Arek Kłusowski wydał swój debiutancki album "Po tamtej stronie". Teraz przyszedł czas na kolejny krążek "Lumpeks", który promuje singiel o tym samym tytule. - Ten utwór powstawał w pandemicznym czasie, w ścisłym lockdownie, gdy miałem mnóstwo niespożytej energii i nie bardzo wiedziałem, co z nią zrobić. Komponowałem wtedy bardzo dużo muzyki - wspominał Arek Kłusowski. - To był numer - w moich wyobrażeniach - najbardziej agresywny na całej płycie. Piosenka jest dość brudna, niepokorna, nawiązuje do klimatu berlińskiego, trochę hipsterskiego vipe'u. Te wszystkie obrazy w głowie i skojarzenia wpłynęły na finalną koncepcję - tłumaczył.

W "Lumpeksie" liczy się tekst

Oprócz muzyki w utworze "Lumpeks" dużą rolę gra tekst. - To oczywiste nawiązanie do powiedzenia, że "jak cię widzą, tak cię piszą" - mówił artysta. - Myślę, że powoli przechodzi już moda na popisywanie się statusem materialnym. Dziś stawiamy bardziej na wyobraźnię. Doceniamy kreatywność, zamiast patrzeć, że ktoś założył na siebie markowe ubrania za tysiące złotych i wygląda w tym śmiesznie - opowiadał Arek Kłusowski. 

"Nagi, szukam równowagi na próżno, a w tym szale te detale są nudne" - to fragment utworu "Lumpeks". Jak podkreślał artysta w rozmowie z Czwórką, tekst tego utworu jest jego zdaniem najlepszy na całej płycie. - Jest bardzo poetycki, zawiera wiele metafor, jestem z niego dumny - mówił Arek Kłusowski. - Bo można go interpretować na bardzo wiele sposobów, w nieskończoność - tłumaczył.

Źr. KayaxTV/Arek Kłusowski - Lumpeks

Jak opowiadał, najważniejszym wersem refrenu jest sformułowanie "Żyj, nadal żyj. Zostaniesz w końcu czyjś". - Nieważne, czy spotyka nas jakaś katastrofa, mały koniec świata - prędzej czy później uda nam się trafić na człowieka, któremu uda się wydobyć z nas nasze najmocniejsze strony - podkreślał wokalista. 

Album "Lumpeks" składa się z 11 utworów. Wszystkie teksty napisał Arek Kłusowski, a muzyka powstała we współpracy z Maciejem Sawochem. W jednej z piosenek gościnnie pojawiła się Mery SpolskyChórki Arek Kłusowski nagrywał sam. - W czterech oktawach, zarówno najniższych, jak i gwizdkowych rejestrach. To nie są moje skale, więc musiałem się przy tym trochę pobawić - wspominał gość Czwórki.

Posłuchaj
05:24 _PR4_AAC 2022_01_20-13-46-26.mp3 Arek Kłusowski opowiada o historii singla "Lumpeks" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione numery. 

Sprawdź także:

***

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Maciej "Lex" Kasprzyk

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 13.05