Raindow z płytą "Prognoza pogody". "Album pełen słońca"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 14:46
Wyrażają siebie za pomocą gitarowych riffów chwytliwych partii basu i marzycielskich syntezatorów. Grupa Raindow wydała właśnie album "Prognoza pogody", który został naszą płytą tygodnia. 
Artyści grupy Raindow wydali właśnie płytę Prognoza pogody, która została płytą tygodnia Czwórki.
Artyści grupy Raindow wydali właśnie płytę "Prognoza pogody", która została płytą tygodnia Czwórki.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • "Prognoza pogody" to debiutancki album młodej legionowskiej formacji - grupy Randow. 
  • Płyta pełna słońca - tak określić można w większość optymistyczne teksty w piosenkach grupy Raindow. 
  • Krążek podzielony jest na cztery części, symbolizujące pory roku. Utwory, które znalazły się w albumie dostosowane są klimatem do pogody. 

"Prognoza pogody" to album koncepcyjny - opowieść o upływających porach roku. Prezentuje różnorodne emocje towarzyszące artystom podczas minionych miesięcy. Wiosna, lato, jesień i zima to metaforyczne przedstawienie zmian – wzlotów, upadków, nieustannego rozwoju. Całość tworzy spójną, muzyczno-poetycką narrację. - Pomysł na tą płytę powstał już wcześniej. Wszystko zaczyna się jednak u nas od takich "luźnych idei". Dopasowaliśmy po prostu konkretne utwory do kolejnych pór roku - mówili w Czwórce gitarzysta Mateusz Łempicki, basista Julian Uziembło z grupy Raindow. Ich muzyka jest jednak najczęściej pełna słońca i letniego optymizmu. - Nie ma jednak lata bez żadnych chmur, dlatego ciemne strony też muszą być, by było ciekawie - zaznaczali artyści.

ZOBACZ WIĘCEJ Płyta tygodnia w Czwórce <<<

Muzyka z "Prognozy pogody" - od alt-rocka po british indie

Premiera "Prognozy pogody" miała miejsce 31 marca tego roku. Na krążku znajdziemy m.in. numery "Wiosenny kwiat", "Miało padać", czy "Ostatni dzień wakacji". Zanim album się ukazał, wszystkie zawarte na krązku piosenki były singlami. Jak wspominali artyści, ich stworzenie i nagranie zajęło im dwa lata i do dziś podoba im się to, co nagrali. - Przesłuchaliśmy tę płytę setki razy i możemy powiedzieć, że jesteśmy z niej dumni - zaznaczał Mateusz Łempicki. - Jest parę numerów, które pewnie chciałbym zmienić, ale po przesłuchaniu albumu jako całości, jestem z niego zadowolony - dodał Julian Uziembło

Raindow to zespół kreujący świat brzmień alt-rockowych, alt-popowych i british indie. Jak tłumaczyli artyści w Czwórce, ich muzykę ciężko zdefiniować. Album "prognoza pogody został więc podzielony na cztery części - symbolizujące pory roku. Utwory zimowe są cięższe, bardziej poważne, a letnie - bardziej skoczne.

 Źr. Youtube.pl/Raindow

Raindow nagrali "Prognozę pogody" w domowym studiu

Pół roku przed wydaniem płyty muzycy postanowili nagrać wszystko od początku. - Przez dwa lata rozwinęliśmy się, dużo zmieniło się w naszych umiejętnościach i podejściem do muzyki, poza tym wcześniejsze nagrania były słabej jakości, chcieliśmy też dodawać różne rzeczy - mówili goście Czwórki. Krążek powstawał w duchu "home recordingu", artyści zrobili sami niemal wszystko. - To jest ogromna frajda i satysfakcja - zaznaczali w Czwórce. Artyści na co dzień łączą granie ze studiami. 

Posłuchaj
16:22 2023_07_19 13_05_00_PR4_Muzyczny_Lunch raindow.mp3 Artyści z Raindow o nowej płycie "Prognoza pogody" i muzycznych planach (Muzyczny Lunch /Czwórka) 

Na co dzień grupa pisze muzykę jako sekstet. Raindow tworzą wokalista i klawiszowiec, a także tekściarz Jakub Ambroziak, gitarzysta Mateusz Łempicki, gitarzysta Radosław Rosłaniec, basista Julian Uziembło oraz perkusista Adrian Rosłaniec. - W procesie tworzenia utworu tekst nakreśla trochę to, jak potem numer ma brzmieć - tłumaczyli muzycy w Czwórce. Na krążku znalazło się sporo solówek gitarowych. - Idziemy w stronę oldschoolowego grania. Do muzyki dość nowoczesnej staramy się dodać muzykę, która nas satysfakcjonuje i której sami słuchamy - podkreślali. 

Legionowo - miejsce narodzin Raindow. "Miasto z duszą"

Artyści na co dzień pracują w podwarszawskim Legionowie. To kilkudziesięciotysięczne miasteczko. - Jest jakiś urok tego miasta. Mamy tu zieleń, jest dokąd się wybrać. Mamy jezioro i sporo parków, a jednocześnie jest blisko do Warszawy - podkreślał Julian Uziembło 

Przed Raindow koncerty, nowa płyta i podbijanie internetu

Aktualnie muzycy skupiają się na koncertowaniu i poszukiwaniu nowych, muzycznych inspiracji. Zespół jest w trakcie intensywnych prac nad drugim albumem studyjnym. - Nie wiadomo jeszcze, jaki tytuł będzie nosić nowa płyta i wciąż nie wiadomo też, kiedy dokładnie się ukaże. Nie chcemy obiecywać konkretnych terminów. Prace jednak idą bardzo prężnie - mówili artyści. - Z pewnością jednak będziemy chcieli przemycić tu więcej nowych brzmień, a jednocześnie zachować nasz "charakterek - podkreślili. 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Michał Daniluk

Gość: gitarzysta Mateusz Łempicki, basista Julian Uziembło (grupa Raindow)

Data emisji: 19.07.2023

Godzina emisji: 13.15

kd

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń