Yaszczuk: w mojej muzyce jest dużo smutku

Piotr Jaszczuk, znany jako Yaszczuk, wydał właśnie debiutancką EP-kę pt. "Y". Wokalista, gitarzysta i producent muzyczny opowiadał w Czwórce o swoim życiu, muzycznym dorobku i planach zawodowych.
Yaszczuk
YaszczukFoto: mat. pras. artysty
O Audycji

Karierę wydawniczą postanowił zacząć nie od krążka długogrającego, ale EP-ki, zawierającej…. Numerów. - Miałem mnóstwo utworów z różnych okresów działalności, pomyślałem, że stworzenie takiego "przekrojowego" wydawnictwa będzie dobrym wprowadzeniem do mojej twórczości - opowiadał w rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim.

Posłuchaj
62:00 2020_06_19 22_02_14_PR4_Rock_Block.mp3 Piotr Jaszczuk opowiada o swojej debiutanckiej EP-ce i muzycznych doświadczeniach (Rock Blok /Czwórka)

Yaszczuk zaczynał swoją przygodę z muzyką już jako dziecko. Wówczas przebierał się za… Krzysztofa Cugowskiego. Warszawski muzyk, który ma także ekwadorskie korzenie, mieszka dziś na stałe w Londynie. - Paradoksalnie w moim domu muzyka nie była obecna. Sam ją odkrywałem. Mama kochała czytać, dziadkowie podobnie - wspominał Yaszczyk, i jak tłumaczył, choć w dużej mierze wychował się na hip-hopie, do swoich muzycznych inspiracji może też zaliczyć Nicka Kave’a czy Leonarda Cohena. – To do dziś bardzo ważni dla mnie artyści, ludzie, którzy budują światy swoimi tekstami. Pokazali mi ten świat i mają ogromny wpływ na to, co i w jaki sposób sam dziś robię - tłumaczył Yaszczuk. Ale pierwszym olśnieniem był zespół Red Hot Chilli Peppers i ich numer "Other side". - To było jak uderzenie - mówił gość Czwórki.

Źr. Yaszczuk - "When The Lights Went Out" (Official Audio)

Yaszczuk pisze głównie po polsku. W swojej twórczości opowiada głównie historie dalekie od lekkich i radosnych. - Troszkę smutku się we mnie nazbierało. Musiałem to przelać w tę EP-kę" - mówił w Czwórce.

Zapraszamy do wysłuchania drugiej godziny audycji "Rock Blok">>>

Muzyk współpracuje także z Olandrą, która - jak podkreśla - jest dla niego postacią bardzo ważną. Wspólnie tworzą projekt, którego owocem jest kilka utworów zarówno po polsku, jak i w języku angielskim.

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Piotr Jaszczuk (wokalista, gitarzysta i producent muzyczny)

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 22.01

kd/pj

PlaylistaTagi

Playlista
  • Krzysztof Zalewski, - Tylko nocą
  • Nick Mason’s Saucerful of Secrets, - Fearless (live)
  • The Fruitcakes, - Lavender
  • Yaszczuk, - When The Lights Went Out
  • Yaszczuk, - Pan Y
  • Yaszczuk, Woźniak Aleksandra, - Hero& Leander
  • NICK CAVE AND THE BAD SEEDS AND KYLIE MINOGUE - Where The Wild Roses Grow
  • Waglewski Wojciech, - Wannolot
  • Bob Dylan, - Black Rider
  • Kortez, - Chodź na chwilę