Ignu z krążkiem "Unity III": lubimy, żeby było barokowo

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 15:30
- To prawdziwa space rockowa opera - mówili o wydanym niedawno albumie koncepcyjnym "Unity III" muzycy grupy Ignu, basista David Condis i perkusista Cyryl Skiba.
David Condis, Cyryl Skiba
David Condis, Cyryl SkibaFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka

Rok temu, przed premierą nowego albumu, wydawane były kolejne single, które jednak ostatecznie nie znalazły się na płycie. Tuż przed wydaniem krążka z grupy odszedł wokalista. - Wiedzieliśmy, że "Unity III" to ma być kompletna opowieść od A do Z - wspominali muzycy. - A to był poważny kryzys, ale było między nami dużo różnic. Od dawna czuliśmy, że każdy z nas pociągnie to wokalnie. Trzeba było więc podjąć trudne decyzje i radykalne kroki - opowiadali artyści. 

Miksowanie krążka trwało niemal 12 miesięcy. - Nagrania powstały w marcu ubiegłego roku, potem teksty stworzyliśmy bardzo szybko, po angielsku. Staraliśmy się napisać story, zrobić spójny album. Jednak miks musi trwać, a poza tym sporo kosztuje - tłumaczyli goście Czwórki. - Dziś, gdy słuchamy naszej płyty, dostrzegamy w niej wiele warstw. Sami dochodziliśmy długo do tego, jak chcemy, by ostatecznie brzmiał ten krążek. Sporo czasu zajęło nam też nauczenie się grania naszego materiału na żywo. Lubimy, żeby było barokowo i ostatecznie wyszło nasze wielkie "opus". 

Na albumie usłyszymy m.in. elementy grane na klawiszach. - Mają one za zadanie dodawanie nowego, ładnego tła do tego, co faktycznie robimy - podkreślali artyści. Ich płyta to "kosmiczny" album koncepcyjny. - Troszkę marzy nam się podróżowanie po kosmosie, więc chcieliśmy troszkę liznąć troszkę takich doświadczeń. Byliśmy na etapie odkrywania przeróżnych kosmicznych zależności we wszechświecie - wspominali goście Czwórki.

- W 2020 roku chcieliśmy też troszkę uciec od tego świata - opowiadali. - Dodaliśmy tekst opowiadający historię naszego bohatera, dodatkowo numery to także spójna opowieść. Zamysł osadzony jest w momencie, gdy Ziemia umiera, więc w kosmos wysyłamy statki, które mają uratować ludzkość. Nasz bohater wylatuje na jednym z takich statków. Na początku jest beznadziejnie, ale finał jest taki, że jednak jest nadzieja. Mamy cień szansy, by zbudować coś lepszego - opowiadali. 

Posłuchaj
58:47 2023_05_05 22_03_59_PR4_Rock_Block.mp3 Artyści grupy Ignu o swoich muzycznych inspiracjach i planach (Rock Blok/Czwórka) 

- To miała być też spokojna płyta do chillowania. Są tu jazzujące momenty, które próbowaliśmy przemycić do naszego rockowego brzmienia - zaznaczyli David Condis i Cyryl Skiba. Przed artystami trasa koncertowa. Grupy Ignu posłuchać będzie można na żywo w najbliższych tygodniach m.in. w Warszawie, Krakowie i Nowym Sączu. W czerwcu zagoszczą w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. 

Źr. Youtube.pl/Ignu

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: David Condis - basista, Cyryl Skiba - perkusista (Ignu)

Data emisji: 05.05.2023

Godzina emisji: 22.15

kd/kc