Zdrowe nawyki żywieniowe dla zabieganych

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 14:25
Tempo życia, brak czasu, wieczne zaganianie. To najczęstsze wymówki, których używamy, usprawiedliwiając nasze, czasem nie najlepsze, nawyki żywieniowe. Jednak, jak przekonuje dietetyk Milena Nosek, zdrowe odżywanie jest też dla zabieganych.
Warto wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe.
Warto wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe. Foto: Shutterstock

- Jeśli ktoś naprawdę chce zadbać o swoje zdrowie, a jest to nieuniknione w dzisiejszych czasach, to dobrze, żeby znalazł czas i chęci. Mogą to zrobić też zabiegani - mówi autorka Milena Nosek, autorka książki "Nie czas na wymówki. Zdrowe odżywianie dla zabieganych". - Dieta często kojarzy nam się z odchudzaniem, ale tak naprawdę to styl odżywiania. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nie jest to koncentracja na odchudzaniu, liczeniu kilokalorii, narzucaniu sobie różnego rodzaju reżimu, tylko odnalezienie swojego stylu żywienia.


Nie od razu rewolucja

Dopasowanie odpowiednich nawyków żywieniowych nie zawsze musi oznaczać rewolucję. Czasami jest to modyfikacja nawyków, utrwalenie ich lub nadpisanie kilku nowych. Odpowiednia jakość odżywiania może wspierać nas w życiu zawodowym. Potrzeby w zakresie odżywiania osób pracujących fizycznie i umysłowo różnią się. - W przypadku pracy fizycznej potrzebne jest dostarczanie bardziej energetyzujących składników odżywczych, które dadzą poziom energii i wydolności na cały dzień oraz wystarczą także na regenerację i odnowę - tłumaczy specjalistka. - Pracownik umysłowy potrzebuje bardziej stymulować funkcje poznawcze mózgu, takie jak koncentracja, skupienie i uwaga. Wtedy potrzebuje składników typu magnez czy lecytyna. Pod te wymagania należy skomponować odpowiednie menu.

Najlepiej przygotowywać sobie posiłki z wyprzedzeniem, wtedy unikniemy pokus kupowania niezdrowych przekąsek i fast foodu. Jak radzi dietetyczka, w miarę możliwości warto na to poświęcić trochę czasu w ciągu tygodnia. - Zdrowe posiłki niektórym kojarzą się z czasochłonnością, namawiam, żeby zmienić swoje podejście - mówi Milena Nosek. - Są przepisy, dzięki którym można w miarę szybko przyrządzić potrawy. Można też przygotować ich nieco więcej i zamrozić.

Zobacz także: 

Głód - ale jaki?


Jak przekonuje rozmówczyni Kariny Terzoni, głód, który odczuwamy, nie zawsze pochodzi z brzucha. Możemy także odczuwać głód emocjonalny, a często tego nie odróżniamy. - Nie robimy wglądów. Dlatego dobrze nauczyć się rozpoznawania, kiedy jesteśmy głodni na poziomie emocji, a nie z prawdziwego głodu - podkreśla. - Gdy jesteśmy zdenerwowani czy radośni, to tylko my wiemy, a organizm nie. Może nam robić więc trochę psikusów, co może skończyć się rzucaniem się na jedzenie. Dlatego dobrze to kontrolować. Włóżmy więc wysiłek i obserwujmy, jak jemy, dlaczego jemy, czy jest to z potrzeby, czy z nudów, czy mają w tym udział emocje.


Posłuchaj
24:04 Czwrórka/Rozbiegani - zdrowe odżywianie 18.02.2022.mp3 Dietetyk Milena Nosek opowiada o zdrowym odżywaniu dla zabieganych (Rozbiegani/Czwórka)

 

Razem zdrowiej

W podejściu do zdrowego stylu odżywiania pomóc może także wspólne spożywanie posiłków. Nie tylko sprzyja to relacjom, ale bardziej wtedy kontrolujemy, co i ile jemy. - Wspólne posiłki pełnią rolę łączącą, dają poczucie bezpieczeństwa, ciepła, bliskości i to bardzo dobrze wpływa na trawienie - zauważa gość Czwórki. - Wtedy też bardziej przykładamy się do jakości dań, które przygotowujemy.

Jak podkreśla Milena Nosek, zdrowy styl życia to nie tylko jedzenie. Trzeba także zadbać o odpowiednią długość i jakość snu, aktywność fizyczną, a także unikanie stresu i umiejętność wypoczywania.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Milena Nosek (dietetyk)

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 09.15

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka