Wadada łączy tradycje bębniarskie z całego świata

- Moją pierwszą miłością jest Kuba, a pierwsze instrumenty to konga. Później pojawiła się Afryka - mówi Dominik Muszyński, lider grupy. - Jeśli chodzi o słowiańskość, która jest mi bliska mentalnie, to na naszej płycie uwidacznia się w harmonii, melodii i śpiewie. 
Dominik Muszyński,  Joan Webley i Maken
Dominik Muszyński, Joan Webley i MakenFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
O Audycji
Tytuł Wadada łączy tradycje bębniarskie z całego świata
Opis

Wadada to formacja grająca perkusyjną muzykę etniczną z wielu miejsc świata. Zespół narodził się w 1996 roku, a jego lider z bębnami związany jest od początku lat 90. - To nie jest historia magiczna: usłyszałem dźwięk bębna i mi się spodobało, zakochałem się w tym - przyznaje w Czwórce. - Rok później trafiłem na warsztaty do Andrzeja Mazurka, gdzie uczyłem się budować bębny - wspomina. 

W muzyce zespołu Wadada można usłyszeć rytmy z Afryki Zachodniej, Kuby, Jamajki, Bliskiego Wschodu, Azji, Gruzji, Brazylii. Nazwa zespołu w języku amharskim oznacza pokój i miłość. Taki przekaz niesie też muzyka grupy. - Niesiemy pokój, miłość, pasję, naszą przyjaźń. To dla mnie bardzo ważne, że jesteśmy grupą przyjaciół. Mam wokół siebie cudownych ludzi. Wadada to moja rodzina - zdradza gość Makena. 

Jakie są fascynacje i inspiracje zespołu? Jak Dominik Muszyński łączy Afrykę z innymi elementami? Co usłyszymy na płycie "Wolność 7" i co oznacza jej tytuł? I czy tam-tamy rzeczywiście mogły wywołać deszcz? O tym w rozmowie ze "Strefy Dread". 

Zapraszamy do wysłuchania również drugiej godziny audycji "Strefa Dread", której gościem była Joan Webley, aktywistka kulturalna, zaangażowana m.in. w walkę o prawa autorskie czy organizację największego festiwalu reggae Rebel Salut. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Dominik Muszyński (lider zespołu Wadada, muzyk, menedżer, animator kultury etnicznej)

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 22.01

pj/ac

Playlista
Tagi
Playlista