"Afrobeats jest jak pizza". Poznaj muzykę Nigerii

JayWise Entertainment to nigeryjski duet mieszkający w Warszawie. Panowie mają na celu promocję brzmień afrobeatowych. Skąd się one wzięły i gdzie można je usłyszeć?
Maken i jego goście: Jide, Dare, Tobi reprezentujący Jaywise Entertainment, KT Management, Oshiswagz Entertainment
Maken i jego goście: Jide, Dare, Tobi reprezentujący Jaywise Entertainment, K&T Management, Oshiswagz EntertainmentFoto: Czwórka
O Audycji
Tytuł "Afrobeats jest jak pizza". Poznaj muzykę Nigerii
Opis

Afrobeats to zupełnie nowy styl muzyki. Maken w "Strefie Dread" przypomina utwór Drake'a "One Dance", dzięki któremu rozpoczęła się światowa popularność tego gatunku. 

Jide i Dare od lat mieszkają w Warszawie. Tu, za namową przyjaciół, zajęli się promocją muzyki. Jaya do Polski przywiodły studia i piłka nożna. - Moja historia była bardzo zabawna - mówi Dare. - Byłem na uniwersytecie w Nigerii. Zdecydowałem się na nowy start, wyruszyć tam, gdzie nikogo nie znam. Moi rodzice byli przeciwko, ale decyzję już podjąłem. Wybrałem uczelnię w Polsce - dodaje. 

Dare i Jide by określić afrobeats używają porównania, którego użył Burna Boy, "że afrobeats jest jak pizza" - ma ona jedną bazę, ale różne składniki można do niej dodawać. Ta muzyka jest wielobarwna, dlatego nazywają ją "beats", a nie "beat". Czwórkowi goście podkreślają, że ich zdaniem w każdym utworze słuchać dziedzictwo Fela Kutiego. 

Na afrobeatsowej scenie zobaczyć można artystów używających elektroniki, ale też tych, którzy korzystają z żywych instrumentów m.in. mówiących bębnów, które kiedyś służyły do porozumiewania się z królami. 

Skąd się wzięła ta muzyka? Czy jakiś szczególny taniec jej towarzyszy? Jakie tematy poruszają artyści afrobeats? Kogo usłyszymy na sobotniej imprezie w klubie Loft44 w Warszawie? 

Zapraszamy również do wysłuchania drugiej godziny "Strefy Dread", w której wyjątkowa rozmowa z z wokalistką zespołu Wicked Dub Division z Włoch, która opowiada o najnowszym krążku zespołu>>>

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Jide, Dare, Tobi (reprezentujący Jaywise Entertainment, K&T Management, Oshiswagz Entertainment)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 22.01

pj

Playlista
Tagi
Playlista