"Tribute to Alibabki" - to finał długiej podroży

Po 5 latach pracy na rynku pojawia się wyjątkowy, dwupłytowy album "Tribute to Alibabki", który jest hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce.
Alibabki, Televariete (8.11.1967)
Alibabki, Televariete (8.11.1967)Foto: archiwum Wandy Narkiewicz-Jodko
O Audycji

Okładka albumu Okładka albumu

- Ta premiera to finał długiej podróży. 5 lat od pomysłu, 4 lata pracy nam płyta. Wreszcie! To jest naprawdę duża radość, że się udało - mówi Janusz "Yasman" Kusz. - Też się cieszę, zespół Bartenders jeszcze nigdy nie grał takiej muzyki, nie miał tylu gości i nie składał hołdu Alibabkom dodaje Janusz Rutkowski z grupy Bartenders. 


Posłuchaj

62:07 2020_08_10 22_01_37_PR4_Strefa_Dread.mp3 O płycie Tribute to Alibabki opowiadają Janusz "Yasman" Kusz i Janusz Rutkowski z grupy Bartenders (Strefa Dread/Czwórka)

Początki płyty sięgają 2009 roku, kiedy na rynku ukazała się trzypłytowa składanka, na której znalazł się jeden utwór Alibabek. - Wtedy spotkałem się z Alibabkami. Samo spotkanie było interesujące - mówi Yasman. - W życiu nie byłem tak stremowany jak wtedy. Było miło, choć z rezerwą. Rozmawialiśmy o muzyce, o Alibabkach. Powiedziałem im, że były pionierkami ska, miałem wrażenie, że słuchały mnie jak kosmity, nie dowierzały mi, ale lody zostały przełamane - dodaje. 

Na CD 1 "Tribute to Alibabki" znajdziemy kolekcję największych hitów Alibabek zaaranżowanych przez Bartenders i zaśpiewanych przez przeróżnych gości. - To przedstawiciele różnych pokoleń, różnych stylów. Wyboru wyśpiewanych utworów dokonywali sami artyści - mówi muzyk. Na płycie usłyszymy m.in.Gutka (Indios Bravos), Dawida Portę (Jafia, Rastasize), I-Grades (Mesajah), Junior Stress, Paprodziada (Łąki Łan, November Project), Damiana SyjonFam, Andrzeja Krzywego (Daab, De Mono), Piotra Strojnowskiego (Daab, Strojnowy), K.A.S.A., Brodiego (Habakuk) i wielu innych.

Tribute to Alibabki - premiera albumu w Strefie Dread, 10-08-2020

👉 Dziś Tribute to Alibabki – na chwilę przed premierą albumu selekcja piosenek, rozmowa z Ewą Belina-Brzozowską z Alibabek oraz Januszami polskiego reggae – Yasmanem i Januszem Rutkowskim z The Bartenders. Potem magiczny krążek indonezyjskiego Reggae Ambassador of Ras Muhamad czy nowe single Alborosie i Protoje. O Białorusi na Białorusi i o Białorusi w Polsce. 🎯 StrefaDread w każdy poniedziałek, Polskie Radio Czwórka, 22.00 – 00.00 Słuchaj on-line: www.czworka.online lub w radiach cyfrowych DAB+ / aplikacji mobilnej Polskie Radio

Opublikowany przez StrefaDread Poniedziałek, 10 sierpnia 2020


Wydawnictwo zawiera też historyczny singiel Alibabek "W rytmach Jamajca Ska" zarówno we współczesnej wersji z 2016 roku, jak i w zremasterowanych oryginałach sprzed 55 lat. Po raz pierwszy pojawiają się inne wersje dwóch piosenek ska nagranych w tym samym roku w studio Polskiego Radia.

Yasman podkreśla, że siłą tej płyty jest jej uniwersalność. - To płyta dla każdego - podkreśla. Zdradza też, że kończą się prace nad filmem o Alibabkach, który miał być filmem dokumentalnym, a w efekcie powstanie w bardzo ciekawej formie. 

Tribute to Alibabki/Alibabki & The Bartenders - "Już nie twist" 2016

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Janusz "Yasman" Kusz i Janusz Rutkowski z grupy Bartenders

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 22.15

pj/mat.pras. 

Playlista