Inspiracje Las Melinas - od rocka z Zielonej Góry po nowojorski jazz

Grupa wydała właśnie swój trzeci album pt. "Las Melinas". Usłyszymy na nim inspiracje muzyką z całego świata, szerokie instrumentarium i utwory utrzymane w bardzo różnej stylistyce.
Las Melinas
Las MelinasFoto: arch. zespołu
O Audycji

Najnowszy krążek Las Melinas nosi właśnie tytuł "Las Melinas". - Nazwa to efekt tego, że dawniej próby graliśmy pod lasem, a sala wyglądała właśnie jak tytułowa "melina" - wspominał Arkadiusz Biliński. - Choć oczywiście słowo to stanowi także nawiązanie do czasów prohibicji.

Posłuchaj
57:53 2020_11_02 22_01_17_PR4_Strefa_Dread.mp3 Arkadiusz Biliński z Las Melinas opowiada o twórczości zespołu i nowej płycie (Strefa Dread/Czwórka)

Muzycy w większości pochodzą z województwa lubuskiego, i choć nie jest to region Polski, który słynie z reggae, basista Las Melinas przyznaje, że sporo się tam dzieje. - Zielona Góra i okolice są bardziej rockowe, sam wywodzę się bardziej ze sceny punkrockowej. Jednak ska - które zresztą w punkrocku było od zawsze - poznałem dzięki pierwszym festiwalom Woodstock, które odbywały się w Żarach - wspominał muzyk w rozmowie z Makenem. 

Posłuchaj także:

Na krążku "Las Melinas" usłyszymy jednak mieszankę muzycznych stylów. Przez wiele odcieni ska, przez swing, aż po rock. - Każdy z nas wywodzi się z innego nurtu, są muzycy zapatrzeni w jazz, są wśród nas też "metale", mamy w składzie instrumentalistów z orkiestry wojskowej. Słuchamy różnych brzmień i różne są nasze inspiracje - wymieniał gość Czwórki. Jedną z inspiracji - obok muzyki jamajskiej - jest nowojorski jazz. - Z tego wszystkiego wychodzi nam taki miks - mówił basista. 

Zapraszamy również do wysłuchania drugiej godziny "Strefy Dread">>>

Jak zdradził Akadiusz Biliński, Las Melinas są częstymi muzycznymi gośćmi w Niemczech. - Co roku z przyjemnością wracamy zarówno do miejscowości położonych bisko Polski, jak i do Berlina. W tym roku z oczywistych przyczyn nie mogliśmy się jednak tam wybrać, ale mamy nadzieję, że jeszcze będzie okazja - mówiłmuzyk.
***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Arek Biliński (basista, współtwórca grupy)

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 22.15

Playlista