Paprika Korps podbija serca Finów. Jest nowy album!

16 kwietnia ukazała się kolejna płyta koncertowa zespołu Paprika Korps. To już drugi koncert nagrany w fińskim Tampere. Za co Finowie pokochali polskich muzyków?
Paprika Korps
Paprika KorpsFoto: mat.pras.
O Audycji

Miss Pat in Flushing Meadows, Queens (Corona Park) by Kimmy Chung 1200.jpg
Miss Pat: dedykowaliśmy się naszej kulturze

Album "Juhlakonsertti Tampereella" to nagranie koncertu z 2019 roku. Słyszymy na nim 10 utworów zagranych z okazji urodzin przyjaciela zespołu. W Czwórce muzycy Paprika Korps zdradzają, jak to się stało, że w Finlandii zagrali ponad 100 koncertów. 

- Dużą zasługą jest to, że jesteśmy zespołem undergroundowym - mówią zgodnie Piotrek Maślanka i Tomek Krawczyk. - Zanim pojechaliśmy do Finlandii, zebraliśmy kontakty od naszych przyjaciół do undergroundowych miejscówek. Nie mieliśmy dużych wymagań dotyczących nagłośnienia, sal. Chcieliśmy zagrać kilka koncertów i w ten sposób to się udało - dodają. 

W Finlandii Paprika Korps zaczęli koncertować w małych klubach. Potem ich muzyka "rozeszła" się naturalnie, ludziom spodobały się ich koncerty i zaczęli ich zapraszać do zagrania kolejnych. - To działo się w zupełnie naturalny sposób, bez udziału agencji reklamowej czy specjalnych zabiegów marketingowych - mówią muzycy. 

Pierwszy raz Paprika Korps do Finlandii pojechali w 2002 roku. - Nie spotkaliśmy tam innego zespołu heavy reggae, ale mamy wrażenie, że to taki ciemny kraj. Oni mają specyficzną aurę. Dużo słuchają cięższej muzyki, ich reggae też jest smutniejsze - mówi Tomek Krawczyk. - Finowie słuchają muzyki. To fascynujące, że sklep muzyczny istnieje w każdym fińskim mieście. Jest tam przekrój winyli i CD z całego świata, wiele niezależnych wydawnictw - dodaje. 

Finowie słuchają muzyki, interesują się nią, lubią cięższe granie. Muzyka na żywo jest też u nich bardzo popularna. 

karrotkommando/PAPRIKA KORPS - "She" (live in Tampere, 2019)


Paprika Korps ostatni koncert w Tampere zagrała w 2019 roku. - To był duży koncert halowy - wspominają goście Makena. - Graliśmy w najlepszym klubie w Finlandii z okazji urodzin naszego przyjaciela Tero, który jest organizatorem takich wydarzeń. Tero na swoje urodziny postanowił zaprosić przeróżne zespoły, z którymi się przyjaźnił. Mniej znane, ale też te światowej sławy - dodają. 


Tomasz Krawczyk, Maken, Piotr Maślanka Tomasz Krawczyk, Maken, Piotr Maślanka

To właśnie występ Paprika Korps z tego koncertu możemy usłyszeć na najnowszym albumie zespołu. - Mamy nadzieję, że pojedziemy jeszcze do Finlandii, ale dopływają do nas smutne wieści, wiele miejsc bankrutuje - mówią muzycy. 

Autorem okładki wydawnictwa jest gitarzysta zespołu Łukasz Rusinek. 

POSŁUCHAJ TAKŻE >>> drugiej godziny audycji z 26.04.2021>>>

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Piotr Maślanka, Tomek Krawczyk (z zespołu Paprika Korps)

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 22.05

pj

Playlista