Skankan powraca z nowym albumem "Bourbon Whiskey Gin"

Sosnowiecka formacja Skankan po dekadzie milczenia wydała właśnie nowy album "Bourbon Whiskey Gin". Na krążku usłyszymy m.in. wokal Roberta Brylewskiego. 
Skankan
SkankanFoto: materiały promocyjne
O Audycji

Jak wspominał gość Czwórki, grupa postanowiła reaktywować swoją działalność w 2018 roku, ale niedługo potem wszystko się zmieniło. - Nasze plany koncertowe, płytowe zbiegły się z wybuchem pandemii, której przecież nikt nie mógł przewidzieć. To był dla nas najgorszy cios, bo wszystkie zaplanowane koncerty legły w gruzach. Mieliśmy związane ręce - opowiadał Szczepan Łach. Jednak jak podkreślał, ta historia ma swoje jasne strony. - Największym sukcesem i jednocześnie powodem do satysfakcji jest to, że udało nam się stworzyć fajną kapelę z ludźmi, z którymi chce się grać i robić muzykę - tłumaczył. 

Zespół powstał w 1993 roku, a do życia powołali go Szczepan, Wojciech, Dareczek, Małpa i Garczek. Muzycy serwowali wówczas słuchaczom wybuchową mieszankę ska reggae i rock'n'rolla, a na koncertach tworzyli prawdziwe show. Początkowo miał to być projekt jednorazowy utworzony w celu zagrania koncertu na rzecz WOŚP w jednym z sosnowieckich liceów. Szybko jednak okazało się, że będzie to przedsięwzięcie bardziej długofalowe. Zespół zagrał mnóstwo koncertów w wielu klubach u boku gwiazd polskiej i światowej sceny. Skankan pojawiał się również na dużych festiwalach takich jak: Ska Fest – Bad Muskau 96', Ska & Reggae in Prague 97', Przystanek Woodstock czy Punkowa Orkiestra Świątecznej Pomocy 2000.

Obecnie grupę tworzy jedenastu muzyków, a premierę ich nowego albumu "Bourbon Whiskey Gin" zaplanowano na drugą połowę stycznia 2022 roku. 

POSŁUCHAJ TAKŻE Skankan w 2019 w Czwórce - o swojej reaktywacji >>>

Tytuł płyty jest nieprzypadkowy i odrobinę przewrotny, znalazł się na niej utwór o tej samej nazwie. - Absolutnie nie namawiamy nikogo do picia alkoholu i stosowania innych używek. Wręcz przeciwnie, podkreślamy, że jest to totalnie niezdrowe. Tekst tej piosenki jest o tym, że to jedno wielkie zło i nie należy się za to brać. Piwo czy wódka tworzą zatory w mózgu i mogą doprowadzić do śmierci - opowiadał gość Czwórki. 

Posłuchaj
58:00 2022_01_17 22_02_10_PR4_Strefa_Dread.mp3 O reaktywacji i nowym krążku grupy Skankan "Bourbon Whiskey Gin" opowiada wokalista Szczepan Łach (Strefa Dread/Czwórka) 

Na krążku usłyszymy wielu znamienitych gości, m.in. artystów z formacji Booz & Glory", chórki zaśpiewała m.in. wokalistka Gabi z grupy Shashamane, za smyczki odpowiedzialny jest kwartet Dell'Arte. - W sumie to ogromna rzesza ludzi, ale zespół Skankan nigdy nie był niewielką formacją - podkreślał Szczepan Lach. W jednym z numerów pojawił się zaś Robert Brylewski. - Ten refren zrobiliśmy współnie "na kolanie". Weszliśmy razem do studia i tam po prostu wszystko zaczęło się dziać. To historia sprzed ponad dziesięciu lat, ten utwór długo leżał i musieliśmy go powyciągać gdzieś z "tracków". Nie równaliśmy jednak niczego, nic nie poprawialiśmy. Tak, jak Robert zaśpiewał, tak zostało to zaprezentowane na płycie - wspominał gość Czwórki. 

Źr. Skankan Official/Skankan feat. Mark (Booze & Glory)

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Szczepan Łach (wokalista i współtwórca grupy Skankan)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 22.05

kd

Playlista