Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Janina Jankowska, wybitna polska reportażystka
Janina Jankowska, wybitna polska reportażystkaFoto: screen YouTube
O Audycji
Tytuł

Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Opis

To jedna z najbardziej utytułowanych reportażystek radiowych w Polsce. - Zawsze lubiłam podsłuchiwać - mówi Janina Jankowska w reportażu Katarzyny Błaszczyk.

Jankowska, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, w Polskim Radiu pracowała od 1973 do 1982 roku, w Redakcji Reportaży Literackich. W sierpniu 1980 roku pojechała do Stoczni Gdańskiej, realizując w trakcie strajku reportaż "Polski Sierpień", którego fragmentów możemy posłuchać w nagraniach Błaszczyk. W zespole prasowym uczestniczyła też w obradach Okrągłego Stołu. W 2011 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Serdeczna, otwarta, kocha młodych ludzi, a swoją pracą udowodniła, że niczego się nie boi - tak o Jankowskiej mówią Olga Mickiewicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i Michał Słobodzian z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. W reportażu Błaszczyk wspomina dokonania Jankowskiej i opowiada o jej najciekawszych nagraniach i największych wyzwaniach.

***

Tytuł reportażu: Janina Jankowska - portret reportażystki Polskiego Radia.

Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 11.00

kd/kul

Playlista
Tagi

Playlista