Śląska premiera "Pokory" Szczepana Twardocha, Festiwal KaToNacje, wystawy i spacery edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 15:45
W Katowicach dużo się dzieje. W podróż po śląskich wydarzeniach kulturalnych zabiera nas krytyk filmowy Maciej Kędziora. 
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach Foto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock

W Katowicach premiera nowej książki Szczepana Twardocha. - Jest to chyba najbardziej synonimiczny śląski twórca współczesny. Już dzisiaj w Teatrze Śląskim, a za chwilę w całej Polsce, premiera opowieści o przenikaniu się Niemiec z Polską, o tym czym tak naprawdę żyje Śląsk. Jest to powieść o Berlinie, o Niemcach i Polakach. O podziałach społecznych i etnicznych, którymi Twardoch, jako mocno zaangażowany aktywista, lubi się zajmować - mówi gość Maciej Kędziora, krytyk filmowy i student katowickiej Filmówki.

Posłuchaj

08:20 CZWORKA (mp3)_Kultura_Sląsk_caly_14 wrzesień 2020.mp3 O wydarzeniach kulturalnych na Śląsku rozmawiamy z krytykiem Maciejem Kędziorą (Stacja Kultura/Czwórka)

Również w Katowicach Festiwal KaToNacje. - To festiwal, który rozszerza nasze horyzonty i myślenie o tym czym może być muzyka - mówi Kasia Dydo. Na "Scenie za szybą" wystąpią katowiccy artyści, którzy prezentują różnego rodzaju tonacje (kolory) muzyki, z udziałem rodzinnych zespołów (nacje). Tematyką przewodnią festiwalu jest synestezja, czyli tzw. równoczesne postrzeganie. Koncertom towarzyszą spotkania i wykłady online.

Natomiast w industrialnych wnętrzach Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNI wystawa fotograficzna. - Walcownia cynkowa, miejsce, w którym niegdyś się żyło pracą, teraz się żyje sztuką i tam zapraszamy na wystawę fotografii, przedstawiającą, jak niegdyś wyglądała tam praca - mówi gość Czwórki.

Posłuchaj także:

Katowice również zapraszają na spacer śladami katowickich Żydów. Na zachowanych zdjęciach można będzie obejrzeć jeden z najpiękniejszych przedwojennych budynków Katowic, czyli synagogę. Była wzorowana na jednej z największych synagog w Berlinie i właśnie mija 120 lecie jej wybudowania. Przez prawie 40 lat, do momentu jej wyburzenia w 1939 roku, było to miejsce osi katowickiej diaspory. 16 września będzie można odkryć również inne, poza synagogą, ślady obecności żydowskiej społeczności w Katowicach. Więcej o ich kulturze można będzie się dowiedzieć dzięki koncertom i wykładom online.  

Natomiast teatr "Zagłębie" zaprasza na "Ślub" Gombrowicza w cyklu "Spektakle z komentarzem". Inicjatywa teatru, gdzie można na żywo komentować i rozmawiać o przedstawieniach z ekspertami, będzie pojawiała się cyklicznie.

Zaś w kinie Kosmos można będzie obejrzeć odnowiony cyfrowo film Petera Greenawaya "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek". Również na jesieni wracają filmowe spotkania w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Ambasada".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 10:15

aw