Elegancja-Francja w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 09:00
Paryż - stolica mody. Dla niektórych jego pozycja w tej dziedzinie jest wciąż niepodważalna. Eleganckie kreacje prosto z paryskich domów mody można oglądać w Poznaniu.
Audio
  • Piotr Szaradowski, kurator, opowiada o wystawie "Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku" (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment ekspozycji ELegancja - Francja w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Fragment ekspozycji "ELegancja - Francja" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Foto: źr. www.zamek.poznan.pl

Wszystkich zainteresowanych paryską kobiecą modą XX wieku Piotr Szaradowski zaprasza na wystawę do Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. 50 ubiorów pochodzących z prywatnej kolekcji, wśród których znajdziemy prace takich paryskich projektantów, jak Jean-Philippe Worth, Jeanne Lanvin, Christian Dior, Thierry Mugler, czy Christian Lacroix wypełnia ekspozycyjne sale Centrum.

- Dla wielu Paryż zawsze będzie najważniejszą stolicą mody. Tym, co go wciąż wyróżnia, są pokazy haute couture - mówi Piotr Szaradowski, kurator ekspozycji "Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku". Prezentowana wystawa jest okazją do spojrzenia na kobiecą modę XX wieku właśnie z perspektywy Paryża.

Autor ekspozycji prezentuje wybrane zjawiska obecne w świecie mody XX wieku, a zna się na tym jak mało kto. - Kiedyś, dawno temu próbowałem studiować projektowanie - mówi gość Czwórki. - Słuchałem wykładów i różnych opowieści na temat historii mody. I stwierdziłem, że to chyba mnie bardziej interesuje niż projektowanie. Zawsze miałem zacięcie historyczne. Od 4 lat prowadzę wykłady poświęcone francuskim krawcom i tamtej modzie - dodaje.

W Poznaniu najstarszym prezentowanym strojem jest ubiór z lat 90. XIX wieku, najnowszym - ubranie z początków XXI wieku. Autor ekspozycji zaznacza, że w modzie, oprócz samego stroju, ważna jest też polityka. Można to doskonale zobaczyć cofając się do czasów Ludwika XIV, gdzie oczy całej Francji zwrócone były w stronę Wersalu. Naśladowano styl życia i ubiory. Od tamtej pory niewiele się zmieniło.

Wystawie "Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku" (2.07-18.08) towarzyszą wykłady i warsztaty, filmy o modzie, zajęcia dla dzieci i oprowadzania kuratorskie. Warto skorzystać z tej bogatej oferty.
(pj)

Zobacz więcej na temat: moda