Polskie Radio
Section05
moda

Moda na lumpeksy. Z czego wynika popularność sklepów z odzieżą używaną?

Sklepy z odzieżą używaną są wciąż popularne. Oprócz ceny kusi też unikatowość produktów. Dla jednych to sposób na zdobycie ubrań od znanych producentów za zdecydowanie niższą cenę, inni z kolei kupują tam odzież wykonaną z lepszych materiałów. Są również tacy, dla których ubrania z second handu to okazja do zarobku.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Robert Grzędowski Trójka moda ubrania odzież

Kiosk z Kasetami w Lublinie. Takiej wystawy jeszcze nie było

Kiosk z Kasetami znajduje się w Lublinie. Stoi przed Dzielnicowym Domem Kultury "Węglin". Do maja można tam słuchać muzyki i wrócić do lat 80. i 90. - Był czas, kiedy kasety spisaliśmy na straty. Tymczasem działają dłużej niż CD i mają przyjemne, miękkie brzmienie - przekonuje Sławomir Księżniak, pomysłodawca wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby kaseta magnetofonowa Kamil Jasieński lata 80 lata 90 moda

Śladem ulubionych bohaterów. Jak rozwija się turystyka filmowa?

Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. - Pierwsze podróże zaczęły się ponad dwie dekady temu. Dzięki wielkim produkcjom wiele krajów otworzyło się na turystów filmowych - mówią Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. - Tak było m.in. w przypadku Wielkiej Brytanii i takich produkcji jak Harry Potter oraz Braveheart, a także Nowej Zelandii ze słynnym filmem Władca Pierścieni. Wraz z naszymi gośćmi sprawdzamy, jak wygląda turystyka filmowa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka moda podróże Podróże z Czwórką FILM zwiedzanie Marta Zinkiewicz

Tatuaże a podejście społeczne. Jak się zmieniło na przestrzeni lat?

Niegdyś obarczone stereotypami, kojarzone z subkulturą więzienną i niemile widziane przez pracodawców - tatuaże. Na przestrzeni lat nasz stosunek się do nich zmienia, a ich posiadanie staje się codziennością. - Im ktoś jest młodszy, tym bardziej toleruje tatuaże - mówi dr Beata Rajba z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - W ich opinii jest to po prostu sposób wyrażania siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo tatuaż Pokolenie Y pokolenie z moda

Po pierwsze, przemyślane zakupy. Jak poprzez złe wybory szkodzimy planecie? [POSŁUCHAJ]

– Spontanicznie kupiona torebka z ekoskóry, która nie jest ani skórą, ani eko, będzie zalegać na wysypisku nawet 500 lat. Nas już nie będzie, naszych dzieci, wnuków, prawnuków, a ta torebka dalej tam będzie – mówi Katarzyna Zajączkowska, obrazując, co zakupy fast fashion znaczą dla naszej planety. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca moda ekologia fast fashion

Kolorowe rajstopy znowu w modzie. Jak dopasować je do stylizacji?

Powraca moda na kolorowe rajstopy. Wraz z nadejściem wiosny kobiety coraz chętniej sięgają po ten wyróżniający się element garderoby, który przypomina stylizacje sprzed kilku dekad. Eksperci z kolei przypominają o kilku zasadach, aby kolorowe rajstopy idealnie dopasowały się do reszty ubioru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka moda moda i uroda ubrania rajstopy kolorowe rajstopy Radosław Nałęcz Aleksandra Dobieszewska

Opaski pani Moniki. "Chciałam rozweselić ludzi" [WIDEO]

Monika Pietraszek jest najbardziej rozpoznawalną kasjerką w Polsce. Własnoręcznie wykonuje opaski. Na pomysł wpadła podczas pandemii, zakładając w święta Bożego Narodzenia opaskę z reniferowymi różkami, na sylwestra - z napisem Happy New Year. Opaski pani Moniki zrobiły furorę i dzisiaj, pod presją klientów, codziennie pojawia się w pracy w nowym nakryciu głowy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński opaska moda hobby społeczeństwo

Metka prawdę ci powie? Ufaj sprawdzonym certyfikatom

Obecnie jeszcze producenci na metkach ubrań mogą napisać wszystko. Jednak już wkrótce wejdzie w życie nowa unijna dyrektywa, która zobowiąże ich do podawania prawdziwych, konkretnych informacji. Aleksandra Włodarczyk, autorka profilu Świadomy Konsument Mody, podkreśla, że warto ufać sprawdzonym certyfikatom, które działają już dziś - one uchronią nas i planetę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia moda konsument Kamil Jasieński recykling zrównoważona moda ubrania odzież z recyklingu odzież Aleksandra Włodarczyk

Interesujesz się modą? Nie musisz być projektantem, żeby ją studiować

Czy dyplom zagranicznej uczelni pomaga w znalezieniu pracy w Polsce? Na pewno nie szkodzi, ale są też branże, w których będzie przepustką do kariery. Patrycja Drozdowska studiowała komunikację mody w Wielkiej Brytanii, pracowała w agencji modelingowej w Warszawie, a teraz wyjeżdża na staż do Amsterdamu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA studia moda projektowanie mody Weronika Puszkar studia za granicą