Najdziwniejsze zakazy świata

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 17:07
Publiczne całowanie się w Dubaju jest nielegalne. Kto nie przestrzega tego zakazu może nawet wylądować w więzieniu. W krajach arabskich możemy spotkać się z zakazami i nakazami, które nam Europejczykom wydają się absurdalne
Audio
  • Najdziwniejsze zakazy świata - nagranie ze studia Czwórki
Najdziwniejsze zakazy świata
Foto: Wikimedia Commons/repozytorium wolnych zasobów

Nakrycia głowy obowiązują wszystkie, bez wyjątku wszystkie kobiety odwiedzające Iran. Do tego dochodzi absolutny zakaz spożywania alkoholu. To znaczy, że jeśli się wybieramy do Iranu musimy nastawić się na abstynencję, która dopadnie nas nawet w zaciszu ekskluzywnego hotelu.
Turysta, odwiedzający kraje arabskie w trakcie ramadanu – a w tym roku ramadan przypada na przełomie lipca i sierpnia - powinien liczyć się z tym, że w lokalnych knajpkach nie znajdzie do zachodu słońca nic do jedzenia.  A po zachodzie, być może trzeba będzie poczekać, aż najedzą się głodni muzułmanie.

Trzysta nowych radarów na polskich drogach, paskudna pogoda nad morzem, głośne słuchanie muzyki w środkach komunikacji miejskiej, sandały zakładane na skarpetki. O tym co w różnych kulturach i co dla nas samych bywa nie do przyjęcia rozmawia Błażej Prośniewski i jego gość doktor Sylwia Kulczyk z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchajcie jakie są najdziwniejsze zakazy świata, klikając w ikonkę dźwięku.

Czytaj także

Dlaczego po imprezach zarost szybciej rośnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 14:51
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest proste. Nie ma bowiem badań, które potwierdzałyby tą teorię, bądź zadawały jej kłam. Z jednej strony to kwestia "pobalangowej burzy hormonów", z drugiej - odwodnienia organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy ludzie zaczną zaludniać kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 11:28
Kolonizacja kosmosu jest na razie wykluczona. Ludziom nie pozwoli nam na to zdrowie i… brak odpowiedniego sprzętu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był legendarny Kuba Rozpruwacz?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 15:55
Na temat jego biografii wymyślono już tysiące teorii i popełniono mnóstwo książek, ale wciąż nie wiadomo, kim tak naprawdę był. Jedną z ostatnich tez jest, że znany morderca był lekarzem rodziny królewskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy koty i psy mają wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 17:55
Dzięki ewolucji właściwie wszystkie żywe istoty mają wspomnienia. W przypadku zwierząt jednak wyglądają one nieco inaczej niż u ludzi...
rozwiń zwiń