Kiedy ludzie zaczną zaludniać kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 11:28
Kolonizacja kosmosu jest na razie wykluczona. Ludziom nie pozwoli nam na to zdrowie i… brak odpowiedniego sprzętu.
Audio
  • Kiedy człowiek zacznie swobodnie poruszać się po kosmosie? - materiał Kamila Jasieńskiego

- Jesteśmy uzależnieni od warunków, które panują na Ziemi: przedziału temperatur, ciśnienia atmosferycznego, składu atmosfery i poziomu naturalnego promieniowania – tłumaczy prof. Stanisław Bajtlik, astrofizyk.

Zdaniem eksperta Czwórki w kosmosie możemy więc przebywać tylko dzięki temu, że na krótki czas wielkim nakładem kosztów stwarzamy takie warunki, jakich potrzebujemy do życia, w szczelnie zamkniętych kapsułach, jakimi są pojazdy kosmiczne. – Rekordowe okresy pobytu w kosmosie sięgały bodajże dwóch lat – mówi prof. Bajtlik. – I pociągały za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Na kolonizowanie kosmosu na razie nie pozwala nam także technologia. – W układzie słonecznym nigdzie poza Ziemią nie znajdziemy warunków, sprzyjających życiu – tłumaczy prof. Bajtlik.

Zdaniem eksperta Czwórki nie jest jednak wykluczone, że już niebawem znajdziemy planetę, podobną do Ziemi. – Z naszych dotychczasowych badań wynika jednak, że takiej planety nie ma w pobliżu żadnej z najbliższych nam gwiazd – tłumaczy prof. Bajtlik. – Musielibyśmy więc pokonywać ogromne odległości, dolecieć do gwiazd, które znajdują się tak daleko, że nawet światło potrzebuje setek lat, by dotrzeć z nich do nas.

Dowiedz się więcej na ten temat słuchając całego materiału Kamila Jasieńskiego w cyklu "Spytaj redaktora" z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Kamil Jasieński kosmos

Czytaj także

Jak się umieszcza modele statków w butelkach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 10:00
Czynność ta zwykłym śmiertelnikom może wydawać się tak skomplikowana, że niemal niemożliwa. A jednak dla niektórych to chleb powszedni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Europie jest coraz więcej drzew

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 16:30
W Polsce rośnie 9 mln ha drzew, ten obszar jest równy 29,2 proc. powierzchni całego kraju. Dużo? Średnia światowa to 4 mld ha, czyli 30 proc. globu. Co zrobić, by dogonić świat w tej dziedzinie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego morza i oceany są słone?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:03
Za taki stan rzeczy odpowiada cykl geochemiczny, który trwa wiele setek, a nawet tysięcy lat.
rozwiń zwiń