Czy koty i psy mają wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 17:55
Dzięki ewolucji właściwie wszystkie żywe istoty mają wspomnienia. W przypadku zwierząt jednak wyglądają one nieco inaczej niż u ludzi...
Audio
  • Czy zwierzęta potrafią wspominać? - materiał Kamila Jasieńskiego

To, że pies czy kot potrafią wspominać, zdaniem ekspertki Czwórki, zostało wypracowane dzięki ewolucji. – Człowiek bardzo rozbudował pamięć, a wspomnienia kojarzy z emocjami, niemniej są dowody na to, że zarówno psy, jak i koty mają pamięć – tłumaczy Agata Borucka z warszawskiego zoo.

Pamięć jednak różni się znacznie, w zależności od gatunku zwierzęcia. U psa w procesie zapamiętywania najważniejszy jest węch. – Psy tworzą sobie obraz węchowy – opowiada Borucka. – Oprócz tego oczywiście istnieje szereg różnych wydarzeń, które składają się na to, co nasz pupil zapamięta. To widać choćby na przykładzie psów, które pociągniemy za uszy. Następnym razem pies, któremu sprawiliśmy ból już do nas tak chętnie nie podejdzie, bo doskonale to sobie zapamiętał.

Zdarza się też, że koty są bardziej pamiętliwe niż ludzie. – Znakomicie zapamiętują różne miejsca, a uczestniczy w tym bardzo wiele zmysłów – tłumaczy Borucka. – Nam, ludziom, wydaje się, że nie ma już wokół nas żadnego zapachu, a dla kotów jest on bardzo wyraźny.

Dowiedz się więcej, słuchając całego materiału Kamila Jasieńskiego w cyklu "Spytaj redaktora".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Kamil Jasieński

Czytaj także

Dlaczego po imprezach zarost szybciej rośnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 14:51
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest proste. Nie ma bowiem badań, które potwierdzałyby tą teorię, bądź zadawały jej kłam. Z jednej strony to kwestia "pobalangowej burzy hormonów", z drugiej - odwodnienia organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego morza i oceany są słone?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:03
Za taki stan rzeczy odpowiada cykl geochemiczny, który trwa wiele setek, a nawet tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzęta mają poczucie czasu?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 10:00
Odpowiedź nie jest prosta: i tak i nie. Podczas, gdy człowiek, by wyliczyć precyzyjnie czas, wykorzystuje swoją umiejętność abstrakcyjnego myślenia, zwierzęta bazują na instynkcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był legendarny Kuba Rozpruwacz?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 15:55
Na temat jego biografii wymyślono już tysiące teorii i popełniono mnóstwo książek, ale wciąż nie wiadomo, kim tak naprawdę był. Jedną z ostatnich tez jest, że znany morderca był lekarzem rodziny królewskiej.
rozwiń zwiń