Polskie Radio
Section05
Iran

Dr Michalak: negocjacje irańsko-amerykańskie nadal będą prowadzone, ale zmieni się retoryka

Nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiada, że doprowadzi do zniesienia amerykańskich sankcji na jego kraj. Konserwatysta został dzisiaj formalnie zaakceptowany przez najwyższego przywódcę duchowego Iranu. Władzę obejmie po zaplanowanej w czwartek ceremonii. Nowy prezydent zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że podniesie poziom życia obywateli. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Wołodymyr Zełenski Iran USA

"USA chcą osiągnąć ten cel za pomocą dyplomacji". Dr Grabowski o porozumieniu nuklearnym

Prezydent elekt Iranu Ebrahim Raisi zapowiedział, że nie pozwoli, by negocjacje nuklearne toczyły się tylko dla samych negocjacji. - Izrael i USA chcą doprowadzić do ograniczenia bądź w ogóle powstrzymania programu nuklearnego Iranu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Czy dojdzie do porozumienia?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska polityka Iran Stany Zjednoczone Izrael ŚWIAT

W piątek Irańczycy wybiorą nowego prezydenta. Największe szanse ma ultrakonserwatysta Raisi

Irańczycy wybierają w piątek, 18 czerwca, nowego prezydenta. Głosowanie wydaje się być przesądzone i oczekuje się, że potwierdzi władzę konserwatystów przy prawdopodobnie rekordowo niskiej frekwencji - pisze AFP. Faworytem jest szef wymiaru sprawiedliwości, popierany przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia, Ebrahim Raisi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Bliski Wschód wybory