Polskie Radio
Section05
Iran

Dr Wasilewski o zbombardowaniu portu w Odessie: tradycyjna technika Rosjan

- Bombardowania dokonano dlatego, że jest to tradycyjna technika negocjacyjna Rosji. Kiedy Rosja z kimś podpisuje porozumienie, potem żąda więcej i eskaluje - tak argumentuje w programie Gość PR 24, zbombardowanie przez Rosję Portu w Odessie dzień po zawarciu porozumienia o odblokowaniu portów Dr Karol Wasilewski, ekspert ds. tureckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 kryzys Turcja Iran

PR24 Spotkanie przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Ekspert: celem było spuszczenie narastającego ciśnienia

- Zasadniczym celem spotkań przywódców Rosji, Turcji i Iranu jest stworzenie forum, na którym te trzy państwa mogłyby - w momencie, gdy dochodzi do jakichś konfliktów - spotkać się i z takiego przysłowiowego szybkowaru spuścić trochę ciśnienia, które pomiędzy nimi czasami narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Adam Michalski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Rosja Turcja Iran Syria

PR24 Echa wizyty Putina na Bliskim Wschodzie. Rakowski: diabeł tkwi w szczegółach

- Propagandowo spotkanie Władimira Putina na Bliskim Wschodzie to sukces. Natomiast, jeśli chodzi o realia, to diabeł tkwi w szczegółach - nie wiadomo, czy Iran będzie zainteresowany współpracą z Rosją w kwestiach energetycznych. No i pozostaje pytanie, skąd Putin weźmie 40 mln dolarów na irański przemysł wydobywczy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Władimir Putin Iran

Erdogan "załatwił" Putina. Rosyjski przywódca musiał poczekać [WIDEO]

Władimir Putin słynie ze specyficznego zachowania podczas spotkań z przywódcami innych państw. Mianowicie - spóźnia się, aby pokazać swoją "siłę" - podczas gdy czekający siedzą sami "upokorzeni". Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postanowił nieco odwrócić role. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan Rosja Turcja Iran Teheran Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Izrael boi się broni jądrowej Iranu. Zapowiada, że przygotuje odpowiedź wojskową

- Przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego Izraela - powiedział szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF) Aviv Kohavił cytowany przez "The Times of Israel". Oświadczenie to nastąpiło kilka godzin po tym, jak doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneiego przyznał, że Iran ma techniczne zdolności do wyprodukowania broni nuklearnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran broń atomowa infografika

Biden w Arabii Saudyjskiej: nie oddamy Bliskiego Wschodu Chinom, Rosji czy Iranowi

Prezydent Stanów Zjednoczonych wykluczył odstąpienie jego kraju od Bliskiego Wschodu, ponieważ pozostawioną próżnię wypełniłyby Chiny, Rosja lub Iran - przekazał amerykański serwis informacyjny Axios. Joe Biden wziął udział w zorganizowanym w Arabii Saudyjskiej szczycie przywódców dziewięciu państw regionu.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Arabia Saudyjska Stany Zjednoczone USA ŚWIAT Rosja Chiny Iran Joe Biden

Iran wesprze Rosję w agresji na Ukrainie. Wywiad USA donosi o przygotowaniach do przekazania uzbrojonych dronów

- Stany Zjednoczone mają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej znaczną liczbę dronów, w tym także uzbrojonych - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. O szczegółach korespondent IAR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni