Polskie Radio
Section05
Iran

Iran: ogromny kryzys w służbie zdrowia. Tysiące pracowników medycznych zakażonych koronawirusem

- Około 10 tys. irańskich pracowników służby zdrowia zostało zakażonych koronawirusem i niektórzy z nich zmarli - poinformował wiceminister zdrowia Iranu Kasem Dżanbabaj, na którego powołuje się oficjalna agencja ILNA. Nie powiedział on jednak dokładnie, ilu pracowników służby zdrowia zmarło, ani nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących zakażonych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 pandemia choroby zakaźne ŚWIAT Iran

W Iranie zakaz podróży między miastami. Obawa przed drugą falą zakażeń

Iran obawia się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Miejscowe władze zakazały mieszkańcom podróży pomiędzy miastami, ale wiele osób to zignorowało. Władze w Teheranie kolejny raz zaapelowały też o międzynarodową pomoc w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Iran koronawirus COVID-19 pandemia kwarantanna Wojciech Cegielski choroby zakaźne pomoc ONZ USA

Koronawirus nie odpuszcza. Najnowsze dane WHO o pandemii

- Od pierwszego przypadku zakażenia do poziomu 100 tysięcy zainfekowanych minęło 67 dni. Od 100 do 200 tysięcy już tylko 11 dni, a od 200 do 300 tysięcy zaledwie 4 dni - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia. WHO informuje, że wirus jest już obecny w niemal wszystkich krajach świata.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia Unia Europejska WHO Światowa Organizacja Zdrowia Francja Iran ŚWIAT

Koronawirus w Iranie. Czy ofiar jest więcej, niż podaje irański rząd?

Koronawirus dziesiątkuje Włochy i inne kraje europejskie. Sieje także spustoszenie w Iranie. Władze alarmują, że z jego powodu co 10 minut umiera w tym kraju jedna osoba. Sytuacja jest dramatyczna ze względu na ogromne braki w zaopatrzeniu, niewydolny system opieki medycznej oraz biedę. Oficjalnie rząd podaje, że w wyniku powikłań zmarło już 1,5 tys. osób. Czy można wierzyć tym statystykom? O tym dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk koronawirus Iran

Ekspert o walce Włoch z koronawirusem: realia dopiero teraz dochodzą do świadomości Włochów

Wydaje się, że Chińczycy opanowali epidemię koronawirusa, bo już nie zgłaszane są tam przypadki nowych zachorowań. We Włoszech konieczne było wprowadzenie drakońskich kar za łamanie obowiązku kwarantanny. Ulice włoskich miast patrolują policjanci wspierani przez wojsko i wyłapują tych, którzy zdecydowali się wyjść z domu. Dziennie umiera ponad 400 osób.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Włochy Iran Węgry Michał Strzałkowski