Polskie Radio
Section05
Iran

"Nie zmienią naszego poziomu zagrożenia". Sekretarz Rady Bezpieczeńtwa Ukrainy o irańskich rakietach balistycznych

W piątek w ukraińskim radiu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że "przekazanie Rosji przez Iran rakiet balistycznych nie zmieni poziomu zagrożenia dla Ukrainy". Odniósł się w ten sposób do analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który ostrzegł, że po 18 października Rosja może nabyć irańskie pociski o zasięgu powyżej 300 km.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT Iran rakieta

Iran: setki egzekucji motywowanych politycznie. "Rażąco bezprawne procesy"

Działająca na emigracji Organizacja Centrum Praw Człowieka w Iranie (CHRI) przekazała, że w kraju tym wykonywanych jest coraz więcej egzekucji motywowanych politycznie. Zaznaczono, że od 10 miesięcy stracono w ten sposób co najmniej 17 osób. - Władze w Teheranie wykorzystują karę śmierci jako "taktykę zastraszania i odwetu" - oceniło Radio Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Iran Teheran prawa człowieka kara śmierci procesy polityczne więźniowie polityczni islam

Wielka Brytania uznała, że Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach. "Historyczna decyzja"

Rząd Wielkiej Brytanii uznał we wtorek czyny Państwa Islamskiego (PI) wobec jazydów za ludobójstwo - powiadomił resort w oświadczeniu. Brytyjski minister stanu ds. Bliskiego Wschodu Tariq Ahmad uznał, że jest to "historyczna" decyzja, która ułatwi ofiarom dostęp do sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania ISIS Syria Iran Państwo Islamskie ludobójstwo

Izraelskie wojsko wycofuje się z Dżeninu. Koniec największej od dwóch dekad operacji militarnej na Zachodnim Brzegu

Izraelskie wojsko rozpoczęło wycofywanie się z Dżeninu. Tym samym kończy się największa od dwóch dekad operacja militarna na Zachodnim Brzegu. Równocześnie jednak w nocy doszło do wzajemnych ostrzałów z terenów Gazy i Izraela. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Palestyna Strefa Gazy Izrael wojsko Iran

Izrael zaniepokojony antysemityzmem, a Iran... brutalnością wobec muzułmanów. Fala krytyki w kierunku Francji

Premier Izraela Benjamin Netanjahu potępił w niedzielę ataki na żydowskie miejsca pamięci we Francji, nawiązując do zdewastowania przez uczestników zamieszek miejsca upamiętniającego Holokaust. Także władze Iranu, znane z bezwzględności w tłumieniu protestów, zaapelowały w niedzielę do francuskiego rządu o "zakończenie brutalnego traktowania" swojej ludności, "poszanowania zasad godności ludzkiej" i "okazania powściągliwości" w kryzysie wywołanym śmiercią zabitego przez policjanta młodego mężczyzny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Iran Izrael