X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święto Pracy na archiwalnych taśmach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 17:30
1 maja to w Polsce Święto Pracy. Od 1950 r. jest to święto państwowe, które przez lata obchodzono z wielką pompą. - Rodacy! Niech żyje i rozkwita nasza ojczyzna, Polska Rzeczpospolita Ludowa! - grzmiał z mównicy w 1980 roku Edward Gierek.
Audio
  • Jak obchodzono Święto Pracy w 1980 roku? (Czwórka/4 do 4)
Pochód z okazji Święta Pracy w Szczecinie - 1978 r.
Pochód z okazji Święta Pracy w Szczecinie - 1978 r.Foto: Doktor.opi / Wikipedia

Tym, co wyróżniało dzień 1 maja spośród wszystkich innych w roku, były wielotysięczne marsze w każdym dużym i mniejszym mieście Polski. W swoim założeniu pochody te miały manifestować radość oraz pełne poparcie dla rządzących.

W przepastnych archiwach Polskiego Radia znaleźliśmy zapis obchodów Święta Pracy z 1980 roku. Wówczas z mównicy usłyszeć można było ostatnie pierwszomajowe przemówienie Edwarda Gierka.

- Tegoroczne majowe święto obchodzimy w atmosferze wytężonej pracy. Kraj nasz rozwija się obecnie w bardziej złożonych, trudniejszych niż poprzednio warunkach. Patriotyzm dnia dzisiejszego najpełniej wyraża się dobrą i rzetelną pracą - mówił I Sekretarz KC PZPR, Edward Gierek. - Rodacy! Niech żyje i rozkwita nasza ojczyzna, Polska Rzeczpospolita Ludowa!

Obywatele nie pozostawali dłużni sekretarzowi i zapewniali o swojej gotowości do działania. - Będziemy pracować, żeby poprawić naszą gospodarkę i zapewnić dobrobyt sobie i całemu społeczeństwu Polski - mówił jeden z robotników w archiwalnym nagraniu z 1980 roku.

Jak Polacy 34 lata temu mówili o Święcie Pracy? Co obiecywali politycy? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego nagrania z cyklu "Dziwny był ten świat" w "4 do 4".
(ac/kd)

Zobacz więcej na temat: 1 maja Czwórka PZPR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak