"Abbey Road". Jak powstała kultowa okładka płyty?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 14:09
- To zdjęcie stworzono bardzo szybko. Na 10 minut wstrzymano wówczas ruch samochodowy na Abbey Road - opowiadał Mateusz Torzecki z Muzeum Piosenki w Opolu. Autorem legendarnego kadru jest Ian MacMillan. 
Winylowe wydania albumów The Beatles
Winylowe wydania albumów The BeatlesFoto: shutterstock/Ralf Liebhold

Czterech muzyków przechodzi przez przejście dla pieszych podczas letniego dnia. W tle widać mężczyznę, który prawdopodobnie nie wiedział, że właśnie znalazł się na kultowej fotografii. Jak powstała ta okładka? Po niezadowalających sesjach nagraniowych do albumu "Let It Be" Beatlesi zaproponowali producentowi Geore'owi Martinowi, że ponownie wejdą do studia, by zagrać, jak za "starych dobrych czasów". Producent przystał na ten pomysł i w efekcie powstał krążek "Abbey Road". Pierwotnie album miał nosić tytuł "Everest", a okładka do sesji zdjęciowej odbyć się miała w Himalajach.

- Artyści długo zastanawiali się, jaki tytuł ma nosić ta płyta. Na "Abbey Road" wpadł Paul McCartney, który zasugerował, że dobrym pomysłem będzie nazwa ulicy, przy której znajduje się studio nagraniowe - tłumaczył Mateusz Torzecki z Muzeum Piosenki w Opolu. Potem powstał pomysł na okładkę, a autorem zdjęcia był Ian MacMillan. - Słynne, ikoniczne zdjęcie udało się stworzyć w niecałe pół godziny - mówił ekspert.

Jak opowiadał, by zarejestrować ten kadr, wstrzymano na chwilę ruch na ulicy. - Gdy w latach 60. kupowano płyty, wertowano winyle, znajdujące się w wielkich koszach. Dlatego nabywcy najczęściej widzieli głównie górne części okładek i tam powinny znajdować się tytuł krążka i nazwa zespołu. Brak tej informacji był ryzykowny, ale Czwórka z Liverpoolu mogła sobie na to pozwolić - podkreślał Mateusz Morzecki. 

Sprawdź także:

W górnej części rewersu mamy kropki, które przez niektórych odbierane były jako zaszyfrowana wiadomość. - Układają się one w cyfrę trzy i symbolizują trzech beatlesów, którzy jeszcze żyli w trakcie wydawania krążka - mówił gość Czwórki. Intrygujący jest również papieros, który w pierwotnych wersjach okładki miał znajdować się w dłoniach Paula McCartneya. Potem, w nowszych wydaniach, zniknął. - Został umiejętnie wymazany, ale sam artysta zresztą wyraził na to zgodę - tłumaczył Mateusz Torzecki. 

Posłuchaj
05:45 czwórka abbey_PR4_AAC 2022_11_12-12-41-27.mp3 O powstawaniu albumu "Abbey Road" opowiada Mateusz Torzecki (Pasjonauci /Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 11.15

kd/kor

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń