Ceny paliw rosną. Czy są alternatywy dla diesla i benzyny?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 19:44
Ceny paliw rosną, a nasze rachunki na stacjach benzynowych osiągają rekordowe wartości. Czy da się temu zapobiec, uzupełniając bak czymś innym? Czy istnieją jakiekolwiek sensowne alternatywy dla tradycyjnej benzyny lub oleju napędowego?
Paliwa na stacjach są rekordowo drogie
Paliwa na stacjach są rekordowo drogieFoto: prakob/shutterstock

Niestety, paliwa są coraz droższe, a kierowcy z utęsknieniem czekają na obniżki. Nietypowa sytuacja na rynku paliw wymaga nietuzinkowych rozwiązań. Czy zatem da się jeździć m.in. na oleju spożywczym? - Można wlać olej rzepakowy, ale wyłącznie w sezonie letnim. Chyba, że zamontujemy instalację, pozwalającą jeździć na takim oleju cały rok. Są takie firmy w Stanach Zjednoczonych - mówi Damian Śmigielski, mechanik lotniczy. - Wykorzystuje się tam przepracowany olej z fast foodowych frytkownic. Ten olej trzeba przefiltrować specjalną stacją do uzdatniania.

Jak tłumaczył ekspert, największym problemem jest jednak gęstnienie tego oleju. - W autach montowany jest układ podgrzewania, bo w okolicach zera stopni instalacja paliwowa nie jest już w stanie go dystrybuować i wtryskiwać do silnika- tłumaczył gość Czwórki. Jak się okazuje ten pomysł nie jest nowy. - W starych autach ludzie dolewali tego oleju w proporcjach pół na pół olej jadalny do napędowego i to działało. Kierowcy byli zadowoleni i na tym jeździli, a przy okazji oszczędzali - podkreślał. 

Jak dodał ekspert, warto jednak pamiętać, że oleje jadalne mogą być różnej jakości, więc oszczędność może okazać się niewielka i skończyć kosztowną naprawą. - Taki olej może nie trzymać parametrów, więc choć w starych silnikach jest to bezpieczne i możemy nie zauważyć różnicy, w nowych nie ryzykowałbym używania go - podkreślał ekspert. Kolejnym problemem jest aspekt prawny tego rozwiązania. - W momencie, gdy cokolwiek wlewamy do silnika, staje się to paliwem, więc powinniśmy odprowadzić od tego akcyzę - podkreślał Damian Śmigielski.

Posłuchaj
09:02 czwórka paliwa 2022_03_16-18-18-43.mp3 Damian Śmigielski mówi o alternatywnych rozwiązaniach dla tradycyjnych paliw (TOP/Czwórka) 

Dla posiadaczy silników benzynowych także są rozwiązania alternatywne. - Na przykład wlanie spirytusu. Tu jednak znowu pojawiają się problemy, bo spirytus doskonale chłonie wodę. W zbiorniku mamy układ odpowietrzenia, dostaje się tam powietrze, a w nim jest wilgoć, która może powodować korozję w układzie paliwowym - podkreślał gość Czwórki. - Takie paliwo stosowane jest w drifcie, ale po zawodach każdorazowo należy je zlewać. Nie jeździłbym więc na co dzień na czystym spirytusie, bo to rozwiązanie bardzo ryzykowne i nie do końca opłacalne - podkreślał. 

Czytaj także:

Naukowcy opracowują więc receptury paliw syntetycznych, które wciąż są jeszcze trudno dostępne. - Już w czasie II wojny światowej próbowano wynajdować nowe paliwa, do dziś jest to bardzo drogie, a stosowanie takich technologii na szeroką skalę wymagałoby kolosalnych nakładów finansowych - podkreślał.  

***

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 18.15

kd