Monika Kucia: chcemy Państwa zaprosić wgłąb własnych uprzedzeń

Trwa festiwal wielkopostny Nowe Epifanie. Oprócz wydarzeń muzycznych i teatralnych zaplanowano także coś kulinarnego. Kuratorka kulinarna Monika Kucia przygotuje ucztę artystyczną pod hasłem "Klątwa".
Kuratorka kulinarna festiwalu Nowe Epifanie 2019 Monika Kucia i dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska
Kuratorka kulinarna festiwalu Nowe Epifanie 2019 Monika Kucia i dziennikarka Czwórki Beata KwiatkowskaFoto: Kuba Marcinowicz/Czwórka
O Audycji
Tytuł Nowe Epifanie 2019. Jaki smak ma klątwa?
Prowadzący Kwiatkowska Beata
Opis

- "Klątwa" to wydarzenie artystyczne, performatywno-kulinarne, które ma taki tytuł, ponieważ tegorocznym motywem przewodnim festiwalu Nowe Epifanie jest Judasz. W ramach tego tematu postanowiłam zająć się takimi zjawiskami, jak wykluczenie i zdrada, tyle, że w obszarze kulinariów - wyjaśniał gość Czwórki.

Co roku wydarzeniu przyświeca inny temat. W zeszłym był to "Bieda-król", a wydarzeniom towarzyszyła m.in. uczta z resztek. - Jestem reżyserem tego przedsięwzięcia, które tworzymy razem z zaproszonymi artystami - opowiadała. - Chcemy Państwa zaprosić wgłąb własnych uprzedzeń, opowiedzieć o tym, co zakazane, o tym, co może stanowić dla nas kulinarne tabu i tego, co jest dla nas święte. Będziemy starali się uchwycić, dlaczego żyjemy w ciągłym napięciu między kulturą a naturą - zapowiadała.

Czego będziemy mogli spróbować w ramach "Klątwy"? Dlaczego nadal zjadamy mięso, a pewne jego rodzaje uznaliśmy za nieczyste? Na czym polegają kulinarne kontrowersje, które zaprezentowane zostaną w ramach Nowych Epifanii? Do jakich kultur nawiąże "Klątwa" i do czego będzie prowadzić? Więcej na ten temat w nagraniu.

Zapraszamy także na relację z warsztatów, odbywających się w ramach festiwalu - "Smak domu", które poprowadziły osoby pozostające w kryzysie bezdomności.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Monika Kucia (kuratorka kulinarna)

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 13.07

ac/pg

Goście Monika Kucia
Playlista
Tagi
Playlista
  • Charlotte Adigery - High Lights
  • LYKKE LI - Get Some
  • Foals, - Exits (edit)
  • Rebeka, - Fale
  • Todd Edwards - You're Sorry (Radio Mix)
  • Kyle, - Hey Julie feat. Lil Yachty