Stop The War In Ukraine - włączamy się w akcję europejskich rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 14:40
Czwórka włączyła się w akcję zainicjowaną przez RBB Radio Eins w Berlinie i podobnie jak wiele innych rozgłośni europejskich. W piątek 4 marca o godz. 8.45 wyemitowaliśmy piosenkę "Give Peace a Chance" Johna Lennona.
Akcja Europejskiej Unii Nadawców Stop The War In Ukraine
Akcja Europejskiej Unii Nadawców "Stop The War In Ukraine"Foto: mat. prasowe/EBU

W komunikacie Europejska Unia Nadawców napisała: "Ponieważ wojna powraca na europejską ziemię wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę, chcielibyśmy zaprosić naszych europejskich kolegów z radia, aby stanęli razem i zagrali "Give Peace a Chance" Johna Lennona w tym samym czasie - o godz. 8.45, w piątek 4 marca. Mamy nadzieję, że wielu z Was się przyłączy". Utwór miał zabrzmieć w stacjach radiowych m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, w Czechach i na Cyprze, w Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii i Szwajcarii oraz na Islandii i w Ukrainie.

Akcja odbyła się pod hasłem "Stop The War In Ukraine", a utwór został wybrany nieprzypadkowo. "Give Peace a Chance" to jedna z najbardziej znanych kompozycji XX wieku. Tytuł antywojennego hitu z lat 70. stał się sztandarowym hasłem organizacji walczących przeciw wojnie i rasizmowi.

W jednym z wywiadów John Lennon tak opowiadał o utworze: "Przesłanie Give Peace a Chance nie brzmiało, że musi być pokój, tylko żebyśmy dali mu szansę. Nie było w tym żadnego kazania, moralizowania - tylko mówienie o takiej wersji zmian". Singiel "Give Peace A Chance" ukazał się w Wielkiej Brytanii 4 lipca 1969 roku. Był to pierwszy samodzielny utwór Lennona, napisany bez pomocy zespołu The Beatles, który później artysta zadedykował swojej żonie Yoko Ono

***

"Pierwsze słyszę" - w piątek (4.03), od godz. 6.00 - prowadzili Gosia Jakubowska i Szymon Jaworski.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka Czwórka Ukraina