"Absurdy PRL-u" odkrywają tajemnice dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 06:30
Trudno sobie dziś wyobrazić, jak funkcjonował PRL - to najbardziej tajemniczy czas w powojennej historii polskiego społeczeństwa i państwa. Zagadki z tamtych lat wciąż fascynują. W studiu Czwórki gościliśmy Piotra Lipińskiego i Michała Matysa - autorów książki "Absurdy PRL-u", w której opowiadają o wydarzeniach tamtych lat.
Audio
  • Rozmowa z autorami książki "Absurdy PRL-u" - Michałem Matysem i Piotrem Lipińskim (Czwórka/Na cztery ręce)
Zielona Góra 10.1989. Kolejka do sklepu.
Zielona Góra 10.1989. Kolejka do sklepu.Foto: PAP/Archiwum/Ryszard Janowski

W książce "Absurdy PRL-u” znajdziemy wiele zabawnych anegdot z tego okresu, jak i dramatycznych historii. Między innymi dowiemy się, jak to rzeczywiście było z dostępnością papieru toaletowego. Przeczytamy również o prawdopodobnie największej aferze kryminalnej z tamtego okresu, czyli napadzie na Centralny Dom Towarowy.

Okładka
Okładka książki "Absurdy PRL-u"

- Z perspektywy młodych osób to, co działo się w PRL było bardzo zabawne. Natomiast myślę, że osobom, które na co dzień stały w kolejkach, żeby kupić mięso, wcale nie było do śmiechu - tłumaczy Michał Matys i dodaje: - Należy pamiętać, że PRL to nie była jednorodna epoka. Do 1956. roku był bardzo ciężki czas. Wtedy ludzie byli zamykani w więzieniach, wywożeni do łagrów w Związku Radzieckim, a także groziła kara śmierci za handel walutą, czy mięsem.

- PRL postrzegamy czasem jako groteskę. Myślę, że wzięło się to od tego, że już wtedy próbowaliśmy się bronić przeciwko temu, co się dookoła działo i zamienialiśmy to w żart. Oczywiście nie należy zapominać, że w tle było mnóstwo tragedii i przerażających historii - wyjaśnia Piotr Lipiński.

Czytaj także: Telewizor Rubin - okno na świat PRL <<<

Współautor książki dodaje, że odnalezienie bohaterów wydarzeń z czasu PRL jest niesłychanie trudne. Część tych osób już nie żyje, a niektórzy się przeprowadzili. Jeśli pisarzowi uda się dotrzeć do akt sądowych, to znajduje w nich adresy zamieszkania sprzed 30-40 lat i stara się tych ludzi odnaleźć. Zrobić to jest coraz ciężej, między innymi ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych. - Jak się kogoś znajdzie, to jest niesamowicie. Nic tak nie ożywia reportażu historycznego jak wciąż żyjący człowiek. Dokumenty, choćby były najlepsze, to nie są w stanie zrównać się nawet z najprostszą opowieścią osoby, która pamięta te lata - mówi Piotr Lipiński.

Michał Matys twierdzi, że inspiracją do napisania książki był cykl telewizyjny "Zagadki z tamtych lat”. Autorzy zebrali wszystkie historie razem i powstały "Absurdy PRL-u”. - Mamy poczucie, że to są reportaże, które są owocem naszej wieloletniej pracy - mówi dziennikarz, bowiem tworzyć książkę autorzy zaczęli prawie 20 lat temu.

Aby dowiedzieć się, jakie historie zostały opisane w książce "Absurdy PRL-u", zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji " Na cztery ręce ".

bc/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA PRL
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nauczymy się fotografować z poradnika?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 12:00
Wielu fotografów-amatorów swoją przygodę z aparatem zaczyna od zakupu poradników. W księgarniach możemy znaleźć mnóstwo książek podpowiadających nam, jak zrobić dobre zdjęcia. Czy wiedza teoretyczna wystarczy?
rozwiń zwiń