Polskie Radio
Section05
fotografia

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

Zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego przed stołeczną Kordegardą

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury, otwarto wystawę "Baczyński bez filtra". Jest ona pokłosiem konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją K.K. Baczyńskiego i upamiętnia celebrowaną w ubiegłym roku 100. rocznicę urodzin wybitnego poety. Do konkursu zgłosiło się ponad 800 osób.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia poezja Krzysztof Kamil Baczyński młodzież wystawa Katarzyna Cygler Trójka

(Nie)zakazane piosenki. Śpiewamy piosenki powstańczej Warszawy

78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego można uczcić na różne sposoby. Jednym z nich jest wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. - Atmosfera na placu Piłsudskiego jest wspaniała. Jest to przeżycie, które zostaje w pamięci na wiele lat - mówi Anna Cywińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego konkurs fotografia Maciej Wójcik Marta Zinkiewicz

PR24 "Wyczulone". Wystawa zdjęć fotografek o "różnorodnej światłoczułości"

"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" to wystawa, na której prezentowane są prace kilkudziesięciu artystek, których różni pochodzenie i okres tworzenia. Kuratorki wystawy - Maja Bieńkowska i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka - mówiły na antenie Polskiego Radia 24 o prezentowanych fotografiach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa KULTURA SZTUKA fotografia

Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u

"»Wczasy«: najpiękniejsze chyba słowo w języku polskim. Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą być all inclusive ani last minute. Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat" – pisze w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u" jej autor Marcin Wojdak. I właśnie o niej rozmawia z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA historia Polski architektura fotografia wczasy pod gruszą camping wypoczynek urlop Katarzyna Cygler Trójka

"Wyczulone". Herstoria fotografii na wystawie w Gdańsku

- Chciałyśmy tym tytułem nawiązać do pewnego charakteru fotografii tworzonej przez kobiety, który wydaje się nam, jako opiekunkom tych zbiorów fotograficznych, bardzo właściwy i charakteryzujący pewną postawę artystek - mówiły w Dwójce Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka i Maja Bieńkowska, kuratorki wystawy "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku".
Zobacz więcej na temat:  fotografia wystawa Gdańsk Jakub Kukla Dwójka

Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja KULTURA FILM fotografia Ingmar Bergman wystawa przyroda Sztokholm

"Obrazy z pamięci". Reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin) [POSŁUCHAJ]

Niewiele starych fotografii znajduje się w rodzinnych albumach Marcina Zamoyskiego. Dużym odkryciem po śmierci ostatniego ordynata - Jana Zamoyskiego - były szklane negatywy i błony cięte, znalezione u niego w domu. Zainteresował się nimi fotoreporter, właściciel zamojskiej Galerii i Muzeum Starej Fotografii Adam Gąsianowski.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik Zamość Zamojszczyzna fotografia UNESCO miasto album historia Polski historia Europy