Polskie Radio
Section05

fotografia

Portrety Stoczni Gdańskiej. "Trzeba je przechować dla przyszłych pokoleń"

- Ta stocznia zawsze mnie fascynowała, portretowałem go zgodnie z sugestiami mojego wykładowcy, aby pokazać moje możliwości, dopiero potem pojawił się projekt "Stocznia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szlaga, artysta-fotografik, który od dekad portretuje Stocznię Gdańską, którego wystawę prac "Stocznia - dokument utraty", można obejrzeć w stołecznej Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym, do 18 maja 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Walentynowicz Solidarność Stocznia Gdańska Grand Press Photo

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka dinozaury jezioro prasa prasa drukowana media NAUKA

Polskie Radio 24 Twarze Zdzisława Beksińskiego. Wystawa "Fenomenalny"

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wystawę poświęconą mniej znanemu, ale ważnemu aspektowi twórczości Zdzisława Beksińskiego – fotografii. Ekspozycja "Fenomenalny. Zdzisław Beksiński" jawi się nie tylko jako twórca "przerażający" i "mroczny", ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dobre zdjęcie portretowe lub selfie. Fotograf gwiazd: najważniejsze jest światło

Jednym z powodów, dla których nie podobamy się sobie na zdjęciach jest tzw. efekt czystej ekspozycji. Polega on na tym, że najczęściej widzimy siebie w lustrze i do tego widoku jesteśmy przyzwyczajeni. Zdjęcie z kolei pokazuje nas takich, jakimi widzą nas inni. Obraz ten jest odwrócony względem tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Na zdjęciu wydajemy się sobie "inni", bo to nie jest wersja, którą znamy, i do której nasz mózg jest przyzwyczajony. Co zrobić aby bardziej podobać się sobie na zdjęciu? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska zdjęcie zdjęcia fotograf Szymon Szcześniak selfie smartfon telefon STYL ŻYCIA

"Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka". Wystawa o niepozornej część Warszawy

"Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka" to wystawa stworzona przez fotografkę Agnieszkę Rayss i pisarza Marcina Wichę. Artyści, zafascynowani tą nierzucającą się w oczy dzielnicą, stworzyli wspólnie wystawę i książkę, które ukazują tę mało znaną część prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Marcin Wicha wystawa Muzeum Warszawskiej Pragi KULTURA Dwójka

Beksiński mniej znany. Wystawa fotografii artysty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł przygotowuje wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. Ten mniej znany, choć równie fascynujący, fragment jego twórczości związany jest z młodością artysty i czasami, kiedy poszukiwał nowych form wyrazu, walcząc z ograniczeniami współczesnej fotografii.  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Zdzisław Beksiński wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu Trójka

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  Francja baloniarstwo Paryż Adam Jerzy Czartoryski Aleksander Dumas Charles Baudelaire George Sand

Zagrożone plemiona Amazonii. Wystawa fotografii w Instytucie Cervantesa

- David Diaz Gonzales powiedział podczas otwarcia wystawy jego fotografii, że w wieku dwudziestu paru lat dokonał rachunku sumienia i zaczął się zastanawiać kim naprawdę jest. Wtedy zdał sobie sprawę, że jest tubylcem i przez fotografię może stać się głosem swojego plemienia, aby uświadomić światu istnienie tego ludu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zaborowska z Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Amazonia Instytut Cervantesa

Tadeusz Sumiński. Powstaniec warszawski, który pokochał fotografię

W historii zapisał się nie tylko jako jeden z najwybitniejszych fotografów polskiego krajobrazu, lecz także żołnierz Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego brał udział m.in. w wyzwoleniu "Gęsiówki", czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Warszawie (KL Warschau). 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Powstanie Warszawskie Armia Krajowa II wojna światowa Warszawa zdjęcia

Marilyn Monroe, Madonna i Sting w obiektywie. Gdzie i kiedy zobaczyć fotografie Helmuta Newtona?

Marilyn Monroe, Luciano Pavarotti, Madonna, David Bowie to tylko część gwiazd, które w swoich pracach uwiecznił światowej sławy fotograf mody, Helmut Newton. 29 marca w Galerii "Poziom 4" w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza otwarto ekspozycję poświęconą temu artyście. Wystawę , do 29 czerwca, można oglądać w weekendy między godz. 12, a 16. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helmut Newton moda KULTURA

Magia czarno-białych zdjęć Krzysztofa Jabłonowskiego

W naszym cyklu fotograficznym dziś złoto - na zdjęciach. Całkiem dosłownie. O fotografiach, które niby są czarno białe, ale jest w nich też pierwiastek bardzo szlachetny. To zdjęcia, w których przypadku prawdziwe oblicze da się zobaczyć właściwie wyłącznie w galerii. Odbitkę trzeba mieć przed oczami i żaden ekran nie odda tego, co na żywo da nam wnikliwa obserwacja i ruch. Wszystko w audycji "Było Sobie Zdjęcie" wytłumaczył autor zdjęcia - Krzysztof Jabłonowski. Jego fotografie można zobaczyć w Galerii 2B+L czyli w galerii w barce na wodzie w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus