X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
Audio
  • C.W. Gortner o historii Izabeli Kastylijskiej i swojej książce "Przysięga królowej" (Czwórka/Kontrkultura)
Pośmiertny portret Izabeli Kastylijskiej
Pośmiertny portret Izabeli Kastylijskiej Foto: wikimedia.commons/fot.aut.nieznany

Krzysztof
Krzysztof Kolumb przed Izabelą Kastylijską
i królem Ferdynandem/fot.wikimedia.commons/
Emanuel Leutze

W swoim testamencie Izabela Kastylijska zastrzegła, że mieszkańcy Nowego Świata, czyli rdzenni Amerykanie, nie mogą być uznawani za niewolników. Jej wolę zlekceważono, a o niej samej właściwie zapomniano. To właśnie jej jednak swoją książkę poświęcił C.W. Gortner, autor "Przysięgi królowej", który jest zdania, że Izabela Kastylijska "zapoczątkowała globalizację i kontakty międzykulturowe na świecie".

- Dzięki niej także zachowało się bardzo wiele ważnych zabytków, miała również wpływ na rozwój hiszpańskiej literatury i oświaty. Za to wszystko dziś możemy być jej wdzięczni - mówi pisarz w "Kontrkulturze".

Królowa wspierała edukację kobiet i dała im prawo do wykładania na uniwersytetach. Za jej panowania ograniczano także walki byków. - Izabela Kastylijska gardziła korridą, uważała ją za barbarzyńską tradycję. Wydała nawet edykt, w którym jej zakazała - opowiada Gortner. - Zawody te i tak jednak się odbywały.

Izabela jednak ma w swojej biografii także kilka kontrowersyjnych rozdziałów. Wskrzesiła m.in. hiszpańską inkwizycję. Dlatego Gortner poświęcił trzy lata życia, by stworzyć o niej książkę. Mieszkał w tym czasie w Hiszpanii, niedaleko jej zamku, starał się poznawać XV-wieczne tradycje i obrzędy. Tak powstała "Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej".

/

- Wydaje mi się, że dziś ludzie nie mają już tej pasji, którą mieli wówczas. Wtedy gotowi byli umierać za swoje ideały; dziś już takich postaw nie ma - mówi pisarz. - Izabela Kastylijska poświęciła w życiu wszystko, by zostać królową. Gdy jej się to udało musiała walczyć z mężczyznami, którzy uważali, że jako kobieta nie będzie w stanie władać krajem. Dziś, choć może na nieco innej płaszczyźnie, kobiety również napotykają takie problemy.

(kd/mm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Morze Niegościnne": kryminał rodem ze starożytności

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 16:00
Do księgarń trafia nowy kryminał Jakuba Szamałka, pisarza, archeologa, znawcy antyku, i scenarzysty gier komputerowych. W "Morzu niegościnnym" autor przenosi czytelnika do… starożytności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Penson i ostatnia rzecz jaką ma jeszcze do zrobienia...

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 16:20
- Poznałem ją, gdy umawiałem się na wywiad z Lechem Wałęsą. Było w niej coś intrygującego - o Joannie Penson mówi Remigiusz Grzela, autor książki "Było, więc minęło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remigiusz Grzela: książkę "Złodzieje koni" napisałem z niezrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 19:45
- Starałem się cały czas mieć w głowie to, żeby nie stawiać żadnej tezy, by pokazywać postawy i punkt widzenia. To jest książka pytań - powiedział w radiowej Jedynce prozaik, poeta i dramaturg.
rozwiń zwiń