Polskie Radio
Section05
Hiszpania

Rosyjski gaz wciąż płynie do Europy. Hiszpania zwiększyła dostawy rok do roku

Między styczniem a lipcem 2022 r. dostawy gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększyły się o 15 proc. rok do roku - wynika z danych spółki Enagas odpowiedzialnej za utrzymanie i obsługę hiszpańskiej infrastruktury gazowej. W ujęciu miesiąc do miesiąca, import rosyjskiego gazu do Hiszpanii spadł jednak w lipcu 2022 r. o 40 proc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja energetyka gaz Hiszpania Europa Europa Zachodnia infografika

Polacy i Hiszpanie z organizacji „Poland First to Fight” upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Hiszpańskie stowarzyszenie historyczno-kulturalne „Poland First to Fight”, ambasada RP w Madrycie, Instytut Polski, Konsulat Generalny w Barcelonie i organizacje polonijne upamiętniły w poniedziałek 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się rano przy grobie żołnierki AK i łączniczki w Powstaniu Liliany Skorel na cmentarzu w Borja koło Saragossy, a wieczorem przy grobie powstańca Stanisława Serdakowskiego pod Madrytem - powiedział prezes „Poland First to Fight” Alberto Trujillo.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Hiszpania Polonia

W Hiszpanii rząd prosi o gaszenie świateł, we Francji chcą karać za otwarte drzwi w klimatyzowanych sklepach

Cała Europa próbuje zmniejszyć zużycie gazu, by uniezależnić się od rosyjskiego szantażu energetycznego. Działania dotykają poszczególnych ludzi, całe branże czy gałęzie gospodarki. Oszczędności są już widoczne, ale czasami są tak oczywiste, ze nie wiadomo, dlaczego dotąd dopuszczano się takiego marnotrawstwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny sankcje Unii Europejskiej Europa Hiszpania Francja oszczędności energia Niemcy