Polskie Radio
Section05
Hiszpania

Europa Zachodnia ma ogromny problem z migrantami. Z drugiej strony promuje i nagradza Agnieszkę Holland

Trwa exodus afrykańskich imigrantów na Europę - łodziami przypływa tysiące osób. Widać to na włoskiej wyspie Lampedusa i na Wyspach Kanaryjskich.  Tymczasem podczas 80. Festiwalu w Wenecji Agnieszka Holland za swój film "Zielona granica", który ociepla wizerunek nielegalnych imigrantów z Białorusi do Polski, została nagrodzona przez gremia lewicowo-liberalne owacjami.
Zobacz więcej na temat:  kryzys w Unii Europejskiej kryzys migracyjny 2023 Agnieszka Holland ŚWIAT Lampedusa Francja Chorwacja Hiszpania Włochy Europa

"Złoto w płynie" coraz cenniejsze. Hiszpańska oliwa najdroższa od dekady

Cena oleju z oliwek, podstawowego produktu żywnościowego w Hiszpanii, podwoiła się w ciągu roku i nadal rośnie - wynika z danych tamtejszego ministerstwa rolnictwa. W sierpniu za litr oleju trzeba było zapłacić od 10 do 13 euro, a za 5-litrową butelkę - od 27 do 45 euro, w zależności od gatunku. To najwyższe ceny od dekady - zauważył dziennik "ABC".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Hiszpania żywność ceny żywności oliwa

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie historia Polski II wojna światowa Hiszpania

Będą przedterminowe wybory w Hiszpanii? Ekspert: największe partie mogą być tym zainteresowane

W przyszłym tygodniu król Filip VI przeprowadzi rozmowę z liderami głównych partii politycznych, na podstawie których powierzy jednemu z nich misję utworzenia nowego rządu. Ostatnie wybory parlamentarne w Hiszpanii nie przyniosły jednoznacznego rozwiązania, dlatego zarówno prawica, jak i lewica walczą o zdobycie większości. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Hiszpania