Polskie Radio
Section05
Hiszpania

"Carmen" w Operze Bałtyckiej. Tragiczna miłość w czasach wojny

- Kontekst wojny domowej, okrucieństwa, które się z tym wiążą, a przy okazji malarstwa z tamtego okresu, myślę choćby o "Guernice" Picassa... wydaje mi się, że to będzie dobre otoczenie do tego, żeby pokazać losy tragicznej miłości - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser opery "Carmen". Premiera 7 czerwca w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Szkotak Carmen Opera Bałtycka w Gdańsku opera Hiszpania

Zakaz odmawiania różańca. Władze Hiszpanii podały powód

Odmawianie różańca na schodach madryckiego kościoła przy siedzibie rządzącej partii socjalistycznej PSOE w dniach 8-9 czerwca zostało zakazane. Władze Hiszpanii uznały, że inicjatywa ma charakter polityczny i zakłócałaby ciszę wyborczą w związku z wyborami europejskimi. Zdaniem organizatorów modlitw jest to forma walki z katolikami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania wybory katolicyzm Europa Unia Europejska Parlament Europejski Madryt

Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznały niepodległość Palestyny. "To nie wpłynie na negocjacje pokojowe"

Hiszpania, Irlandia oraz Norwegia oficjalnie uznały niepodległość Palestyny. - Ponad 140 państw do tej pory to zrobiło, ale Palestyny nie uznają te państwa, które podejmują decyzję w procedurze przyjęcia do Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Dorota Heidrich Martyna Bildziukiewicz Krzysztof Renik Hiszpania Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Izrael Palestyna Bliski Wschód