Pogłos. Wirtuozi i prawa do muzyki

- 152. "Pogłos" otworzyła muzyka wirtuozów, Prince i Kanye West przecierali niezbadane szlaki muzyczne - opowiada Kuba Chuptyś. - Ale nie tylko to ich łączyło - dodaje.
POGŁOS 152
POGŁOS 152Foto: mat.graf./Czwórka
O Audycji

- Niedawno Kanye próbował wykupić mastery, czyli prawa do nagrań-matek do swojej własnej muzyki, za 9 milionów dolarów, co spotkało się ze sprzeciwem Sony, które dalej może podejmować decyzje związane z dystrybucją muzyki Westa - opowiada prowadzący i przypomina, że podobna sytuacja dotyczyła Prince'a. - On już w latach 90. miał bardzo głośny konflikt z własną wytwórnią, Warner. Konflikt powodował, że muzyka postrzegano jak wariata - dodaje. 

Kuba Chuptyś przypomina, że Prince fotografował się ze słowem "niewolnik" wyrysowanym na policzku, czy zmieniał ksywkę w nieposiadający fonetycznego zapisu symbol. - Wszystko to robił by sabotować wytwórnię, by dostać te prawa, by móc samemu decydować kiedy i w jakiej formie wydaje się płyty - podkreśla. - Niestety po śmierci wszystko stracił. Właściciele praw, jego własny impresariat postąpił wbrew jego woli - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania drugiej godziny audycji>>>

***

Tytuł audycji: Pogłos

Prowadzący: Jakub Chuptyś

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 22.00

pj

Playlista