"Polscy himalaiści". Dramat polskiej wyprawy na Nanda Devi 1939

- Najtrudniejszym momentem w dochodzeniu do prawdy były rozmowy na ten temat z córką Jakuba Bujaka, panią Magdaleną - wspomina dziennikarz Dariusz Jaroń, autor książki "Polscy himalaiści" o wyprawie i następujących tuż po niej tragicznych oraz tajemniczych wydarzeniach.
Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy S.Blake, Stefan Bernadzikiewicz
Janusz Klarner, Jakub Bujak, Adam Karpiński, lekarz dr J.R. Foy, oficer łącznikowy S.Blake, Stefan BernadzikiewiczFoto: Archiwum
O Audycji
Tytuł Między dramatem a tajemnicą. Co stało się na Nanda Devi?
Prowadzący Dominika Klimek
Opis

Polacy weszli na szczyt Nanda Devi 2 lipca 1939. Wówczas był to ósmy pod względem wysokości szczyt zdobyty przez człowieka. Ekipę stanowiło czterech inżynierów: Jakub Bujak, Janusz Klarner, Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz. - Na co dzień każdy z nich działał w swoim zawodzie, a przy oazji byli pasjonatami wspinaczki - opowiadał Dariusz Jaroń. Jak podkreślał, w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia polski himalaizm właściwie nie istniał, co utrudniało zorganizowanie wyprawy w najwyższe góry świata. - Wówczas nie było mocnego, stabilnego sprzętu, więc Polacy sporą część wyposażenia zrobili sami: Karpiński zaprojektował śpiwory i namioty, wymyślił też buty i odzież warstwową.

Okł. książki "Polscy himaiści" Okł. książki "Polscy himaiści"

W rozmowie z Dominiką Klimek gość Czwórki tłumaczy, dlaczego wyprawa czterech inżynierów z Polski budziła ogromne kontrowersje, a także, jak potoczyły się ich późniejsze historie. Jak zginęli Karpiński z Bernadzikiewiczem i co stało się z pozostałą dwójką? Jak zaczęła się fascynacja Dariusza Jaronia tą historią i skąd reportażysta czerpał informacje? Co wspólnego z tragedią na Nanda Devi ma legenda, która głosi, że "kto zmąci spokój świętej góry, nie umrze śmiercią naturalną"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także dużo dobrej muzyki.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Data emisji: 28.01.2018

Godzina emisji: 16.12

kd

Goście Dariusz Jaroń (dziennikarz, autor reportaży, autor książki "Polscy himalaiści")
Playlista
Tagi
Playlista
  • GUIDING LIGHTS - Not Much War
  • Hama - Houmeissa
  • Sharon Van Etten - Jupiter 4
  • Javva, - Sentinel
  • DEAN BLUNT - The Narcissist
  • Mike Krol - I Wonder