Dzisiaj w Kambodży. Życie w cieniu ludobójstwa

- W przypadku "Piania kogutów. Płaczu psów" chciałem się dowiedzieć, jak żyje się ludziom po tak strasznym, ekstremalnie trudnym, niewyobrażalnym i nieodwracalnym doświadczeniu, jakim jest ludobójstwo - mówi Wojciech Tochman, reporter. 
Okładka książki Pianie kogutów. Płacz psów
Okładka książki "Pianie kogutów. Płacz psów"Foto: materiały prasowe
O Audycji
Tytuł Dzisiaj w Kambodży. Życie w cieniu ludobójstwa
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

O Wojciechu Tochmanie mówi się, że najtrudniejsze tematy to jego specjalizacja. "Pianie kogutów. Płacz psów" to kolejna książka, w której opisał echa ludobójstwa, tym razem w Kambodży. 

- To trzecia książka z takiej mojej serii - pierwsza "Jak byś kamień jadła" dotyczyła Bośni i Hercegowiny, druga "Dzisiaj narysujemy śmierć" Rwandy, a ta dotyczy Kambodży - opowiada gość Dominiki Klimek. - W tych trzech krajach w ciągu ostatnich dziesięcioleci wydarzyło się ludobójstwo. Ludobójstwo nie zdarza się samo, robią je ludzie ludziom - podkreśla.

Pracując w Kambodży Wojciech Tochman chciał się dowiedzieć nie tego, jak doszło do ludobójstwa, ale jak, 40 lat po tych wydarzeniach, ludzie sobie z tym radzą. W "Faktofonii" podkreśla, że ten czas to już dwa pokolenia, ale wciąż jest to bardzo świeże. - Moje książki maja czas teraźniejszy, opowiadają o czasie po ludobójstwie, po traumie - mówi Wojciech Tochman. - Nie opowiadają o tym, co było, nie w pierwszej warstwie. Opowiadają o tym, co dzieje się dziś, jak tamta przeszłość kładzie się cieniem na codzienności ludzi tam mieszkających dzisiaj - dodaje.  

Czemu Wojciech Tochman pisze książki o tak trudnych doświadczeniach? Czy bohaterowie jego dokumentów pytają, po co mają opowiadać? Jaka jest rola reporterów podczas takich rozmów? Dla kogo są reportaże Wojciecha Tochmana? Jaki jest reportaż dziś i jak nauczyć się go pisać? O tym m.in. w rozmowie z "Faktofonii". 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Wojciech Tochman (reportażysta, reporter, autor książek)

Data emisji: 21.04.2019

Godzina emisji: 16.07

pj/kd

Playlista
Tagi
Playlista