Dominika Buczak: bezkarnie stawiałam swoich bohaterów w centrum wydarzeń

- Tytułowy "Plac Konstytucji" to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie Warszawy. Powstał w latach 50. XX wieku i miał być przestrzenią, symbolizującą ustrój, który go stworzył. Monumentalizm tego miejsca przetrwał do dziś - mówiła autorka książki Dominika Buczak.  
Plac Konstytucji w Warszawie
Plac Konstytucji w Warszawie Foto: NAC
O Audycji
Tytuł Od reportażu do powieści obyczajowej. Dominika Buczak o "Placu Konstytucji"
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

- Zamieszkałam przy Placu Konstytucji, bo czułam, że to miejsce pełne historii i tam postanowiłam umiejscowić fabułę swojej książki. To miejsce opisuję w sposób wielowymiarowy, z punktu widzenia tych, dla których jest synonimem nowego świata i tych, dla których oznacza upadek starego - opisywała i zapowiadała, że oprócz wątków historycznych książka nawiązuje też do współczesności.

W jaki sposób? Kim są bohaterki książki Dominiki Buczak i jaką historię opowiadają? Dlaczego postanowiła przenieść narrację do lat 50 XX wieku? Jak wiele zmieniło się w Warszawie od tego czasu i jakim miejscem dla jej mieszkańców jest współczesny Plac Konstytucji? Więcej na ten temat w nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której usłyszeliśmy też relację z wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Dominika Buczak, autorka książki "Plac Konstytucji"

Data emisji: 26.04.2019

Godzina emisji: 16.07

ac/kd

Playlista
Tagi
Playlista
  • Adonis - W przyrodzie tkwi wróżba
  • Clairo, - Bags
  • Adonis - Gdy noc jest najgłębsza
  • SNAIL MAIL - Heat Wave
  • Mazut - Punishment