Halina - z nią w górach było dobrze

Od Haliny Krüger-Syrokomskiej uczyła się Wanda Rutkiewicz i wielu innych taterników, alpinistów, himalaistek i himalaistów. - Miała poczucie humoru, sypała dowcipami, klęła dość zabawnie - mówi Anna Kamińska, autorka biografii himalaistki. 
Okładka książki Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krger-Syrokomskiej
Okładka książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej"Foto: mat.pras.
O Audycji
Tytuł Halina - z nią w górach było dobrze
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

O Halinie Krüger-Syrokomskiej mówi się, że musiała być prawdziwą twardzielką, by poradzić sobie w świecie pełnym mężczyzn, gdzie kobiety wspinaczki nie miały łatwo. Wspinała się już w latach 50., w górach też zakończyła swe życie (w 1982 roku). 

- Lata 50. to były wspaniałe czasy dla taterników. Nie było jeszcze tylu turytów, była dzika tatrzańska przyroda, góry były niezadeptane, wszyscy wspinacze się znali - relacjonuje gość Dominiki Klimek. - To środowisko było mocno zintegrowane. Czasy były biedne, ale uczące solidarności, wspólnoty, braterstwa. Choć trzeba przyznać, że mężczyźni mieli lekko drwiący, ironiczny stosunek do kobiet wspinaczki - dodaje. 

Anna Kamińska opisuje Halinę Krüger-Syrokomską jako osobę otwartą, mówiącą wszystko wprost. - Z nią się w góry szło jak po maśle. Była "zwierzęciem towarzyskim", lubiła ludzi, było z nią dobrze w górach, co potwierdzają i kobiety i mężczyźni - podkreśla. 

A jakie były trudne momenty w sportowej karierze bohaterki książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej"? Jak wyglądała relacja Haliny z Wandą Rutkiewicz? O tym m.in. w rozmowie z audycji "Faktofonia".

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Anna Kamińska (autorka książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej")

Data emisji: 16.06.2019

Godzina emisji: 16.07

pj/kd

Playlista
Tagi
Playlista
  • PALEHOUND - Aaron
  • PALEHOUND - Worthy
  • BILL CALLAHAN - Angela
  • Cate Le Bon - Daylight Matters
  • ALEX G - Gretel
  • LOW - Poor Sucker
  • NENNE - Underwater Disco
  • Spirits of the Air - Kręcimy się w kółko
  • Plaid, - Dancers