Michał Szymko o książce "Daleko/Blisko": w odkrywaniu świata najciekawsi są ludzie

- Ludzie bardzo szybko się dziś nudzą. Wydając mnóstwo pieniędzy chcą się ścigać, kto pojedzie dalej i nie do końca biorą na poważnie swoje podróże. A dla mnie od początku podróżowanie było czymś bardzo ważnym. Nie jeżdżę po świecie, by coś zobaczyć, ale by coś przeżyć i czegoś się nauczyć. Dlatego podróżuję samotnie - mówił w Czwórce  Michał Szymko. 
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: rdonar/Shutterstock
O Audycji
Tytuł Podróżowanie po Europie Wschodniej to rzecz niełatwa
Prowadzący Dominika Klimek
Opis

Michał Szymko odwiedził Estonię, Maroko, Islandię i Kazachstan, doskonale zna jednak także... Łemkowszczyznę. - Pochodzę z niewielkiej wioski na Łemkowszczyźnie, a dziś mieszkam w Warszawie, dużym i pełnym perspektyw mieście. Wciąż krążę między tymi dwoma światami. Nie potrafię określić dokąd zmierzam, choć pisząc tę książkę wielokrotnie zadawałem sobie to pytanie - mówił Michał Szymko. 

Historie zebrane w jego książce "Daleko/Blisko" nie zawsze są pozytywne. Wszystkie zostały jednak opowiedziane przez kobiety i wszystkie są mu bliskie. - Słuchałem ich bardzo uważnie i mam wrażenie, że stałem się trochę skarbnikiem pamięci tych kobiet. Chyba o to zresztą chodzi w podróżowaniu: by poznawać ludzi i podtrzymywać pamięć o nich - mówił gość Czwórki. 

Swoje reportaże Michał Szymko uzupełnił krótkimi felietonami, ilustracjami Dominiki Chmielewskiej oraz fotografiami Poliny Komarowej. Dlaczego jego zdaniem turystom łatwiej jest dziś wyjechać daleko na zachód niż zwiedzać wschodnią część Europy? I co jeszcze jest dla niego cenne w odkrywaniu świata? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W audycji mówiliśmy również o StreetMeet, czyli cyklicznym spotkaniu miłośników fotografii ulicznej. Tematem był także zakończony 13 lipca Slot Art Festival, podczas którego działała scena literacka.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Michał Szymko (wschodoznawca, reporter, autor książki "Daleko/Blisko. Historie o tym, jak dogonić świat")

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 16.07

kd

Goście Michał Szymko
Playlista
Tagi
Playlista