"Wędrowny Zakład Fotograficzny". Książka, która "przejeżdża" po rzeczywistości

Agnieszka Pajączkowska swój "Wędrowny Zakład Fotograficzny" rozwija od wielu lat. Zebrane w ten sposób historie najpierw pokazała na wystawie i w internecie, teraz opisała je także w książce, która ukaże się 14 sierpnia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/Pixabay
O Audycji
Tytuł "Wędrowny Zakład Fotograficzny". Kolekcja okruchów i skrawków rzeczywistości
Prowadzący Dominika Klimek
Opis

Animatorka kultury i badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych przez sześć jeździła po wsiach, zwłaszcza na wschodnich krańcach naszych kraju i robiła portrety. W zamian jej modele i modelki dzielili się z nią historiami swojego życia. Mimo, że jej książka prezentuje prawdziwe opowieści, autorka nie zalicza jej do literatury non-fiction. - "Wędrowny Zakład Fotograficzny" opiera się głównie na pamięci. Zebrane przeze mnie  historie nie są udokumentowane tak, jak by były, gdybym od samego początku decydowała się na pisanie reportażu - tłumaczy. - Owszem w trakcie tych sześciu lat robiłam notatki i zdjęcia na potrzeby własnej pamięci, ale bardzo często w tej dokumentacji pojawiają się dziury - dodaje.

Agnieszka Pajączkowska przyznaje, że pisząc swoją książkę nie starała się za wszelką cenę być jak najbliżej prawdy. - Nie ma tu faktów, imion, nazwisk, nazw miejscowości. Nie ma docierania do sedna rzeczywistości. Jest "przejeżdżanie" przez nią - opowiada gość Czwórki.

Jak dojrzewał "Wędrowny Zakład Fotograficzny"? Czym autorka kierowała się w wyborze kolejnych przystanków na trasie? Jak definiuje sztukę fotografowania? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.      

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Agnieszka Pajączkowska (autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny")

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 16.07

kul/kd

Playlista
Tagi
Playlista
  • U.S. GIRLS - Mad As Hell
  • Ty Segall, - Taste
  • - Strawberry Guy - Mrs Magic
  • Knife Wife - Reptile
  • Florist, - Blue Mountain Road
  • Florist, - Final Bounce (Club)