"Nie myśl, że jesteś lepszy". Jak działa skandynawskie prawo Jante?

Najnowszy reportaż Filipa Springera, autora "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz", zwraca nasze oczy na Skandynawię, a swój początek ma w historii fikcyjnego miasteczka, które rządzi się bardzo konkretnymi prawami. 
Fragment okładki książki Filipa Springera Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz
Fragment okładki książki Filipa Springera "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz"Foto: mat. pras.
O Audycji
Tytuł "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz". Filip Springer o skandynawskim prawie Jante
Prowadzący Dominika Klimek 
Opis

- Jante to miasteczko opisane przez norweskiego pisarza duńskiego pochodzenia Aksela Sandemose'a w jego powieści "Uciekinier przecina swój ślad". Praw jest dziesięć (pod koniec powieści pojawia się jedynaste). Wszystkie zawierają się w sformułowaniu: nie myśl, że jesteś lepszy, niż my - opowiadał.

- Piętnowane przez autora powieści prawa zamieniły się w niezwykle popularny w Skandynawii kod kulturowy. Do dziś funkcjonuje wiele jego interpretacji, które oceniane są bardzo różnie, zwłaszcza, przez najmłodsze pokolenie. Na Instagramie popularny stał się hashtag, którym oznaczane są posty pokazujące styl życia zaprzeczający prawu Jante - komentował autor.

W jaki sposób Jante opisane przez Aksela Sandemose'a zostało odebrane w latach 30., kiedy po raz pierwszy ukazała się powieść? Na kim były wzorowani bohaterowie i w jaki sposób opisuje ich autor? Jak dzisiaj funkcjonuje prawo Jante? Więcej na ten temat w nagraniu. 

Porozmawiamy też o nietypowej foto-kolekcji Szymona Rogińskiego, który przez kilka lat ilustrował w jaki sposób internet zmienił Polskę.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Filip Springer (reportażysta, autor książek, w tym najnowszej opowiadającej o skandynawskim prawie Jante)

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 16.07

Playlista
Tagi
Playlista