"Żuławski. Szaman" - biografia pełna zasadzek

- Pisząc biografię Andrzeja Żuławskiego, "wchodząc w tę postać" była to dla mnie pasjonująca przygoda - mówi Aleksandra Szarłat, autorka biografii reżysera. - Przeczytałam wszystkie jego książki i obejrzałam powtórnie wszystkie jego filmy - dodaje. 
Okładka książki Żuławski. Szaman
Okładka książki "Żuławski. Szaman"Foto: mat.pras.
O Audycji
Tytuł "Żuławski. Szaman" - biografia pełna zasadzek
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

Aleksandra Szarłat pisała tę książkę dwa lata. Pracowała od rana do nocy. Andrzej Żuławski był autorem przełomowych filmów i wybitnych książek. Za jego życia autorka jego biografii miała wielokrotnie okazję, by z nim rozmawiać. 

- Uwielbiałam rozmowy z Andrzejem Żuławskim, on był błyskotliwy, był niesamowitym erudytą, czytał mnóstwo - po polsku, angielsku, francusku - wspomina. - Przechodził z książki na książkę, oglądał dzienniki BBC, słuchał. Był znakomicie zorientowany - dodaje. - Po jego śmierci zapanowała cisza. 

Autorka podkreśla, jak ważną w dorobku Żuławskiego jest jego ostatnia publikacja, napisana po francusku, "Mój testament". Jej zdaniem poznajemy w niej reżysera jako niezwykle emocjonalnego twórcę. Takim wspominają go też jego przyjaciele, Daniel Olbryski, Andrzej Korzyński czy Andrzej Jaroszewicz. A jakie były relacje Żuławskiego z kobietami? Czemu pisanie tej biografii było "drogą pełną zasadzek". 


***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Goście: Aleksandra Szarłat (pisarka, dziennikarka)

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 16.07

pj/kd

Goście Aleksandra Szarłat
Playlista
Tagi
Playlista